Ogłoszono wyniki piątej edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our Planet”. Internauci i jury złożone z przedstawicieli kluczowych instytucji związanych z obserwacją Ziemi wyłonili najlepsze zobrazowania satelitarne, ukazujące miejsca o ważnym znaczeniu dla ekosystemu naszej planety, które wymagają ochrony przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych. Uczestnicy zobrazowali, m.in. powódź na Dolnym Śląsku i pożary w Ameryce Południowej. Wśród laureatów znalazło się pięciu Polaków – dwóch z nich na podium.
„Mokradła rzeki Agan i zagrożenia związane z wydobyciem ropy naftowej”
Autor: Kamil Onoszko (Polska)
Piąta edycja konkursu „Seize the beauty of our Planet” organizowanego przez CloudFerro, odbyła się pod hasłem „Preserve the Earth” (Chrońmy Ziemię). Jej celem było zwiększenie świadomości społecznej na temat miejsc zagrożonych przez zmiany klimatu oraz konieczności ich ochrony. Konkurs promuje również wykorzystanie ogólnodostępnych danych satelitarnych programu Copernicus w badaniach środowiska. Tegoroczna edycja przyciągnęła uczestników z całego świata. Ich prace ukazują różnorodne problemy klimatyczne, m.in. topniejące lodowce, powodzie czy susze. Wśród laureatów znaleźli się:
1. miejsce: „Mokradła rzeki Agan i zagrożenia związane z wydobyciem ropy naftowej” (org. „Agan River Wetlands and Oil Extraction Challenges”), autor: Kamil Onoszko (Polska)
„Mokradła rzeki Agan i zagrożenia związane z wydobyciem ropy naftowej”
Autor: Kamil Onoszko (Polska)
Zobrazowanie przedstawia mokradła wzdłuż rzeki Agan na Syberii (Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny), które ulegają degradacji na skutek działalności wydobywczej ropy naftowej. Zanieczyszczenie gleby i wody osłabia zdolność torfowisk do magazynowania węgla i regulowania zasobów wodnych, co w kontekście zmian klimatycznych stanowi poważne zagrożenie. Autorem zobrazowania jest Kamil Onoszko, leśnik z Nadleśnictwa Giżycko, który pasjonuje się technologiami geoprzestrzennymi.
„Bardzo mi zależało, aby przedstawić niezwykle istotny problem najszybciej ginących ekosystemów Ziemi jakimi są mokradła. Pełnią one niezwykle wiele ważnych funkcji: magazynują węgiel, są naturalnym rezerwuarem wody oraz ostoją różnorodności biologicznej, dlatego ich degradacja może spowodować nieodwracalne zmiany w środowisku, co wpłynie negatywnie na nasze życie” – podkreśla Kamil Onoszko, zwycięzca tegorocznej edycji. „Inicjatywy monitorujące, takie jak wykorzystanie danych z satelitów Copernicus Sentinel-2, umożliwiają śledzenie zmian środowiskowych w czasie rzeczywistym i pomagają w identyfikacji miejsc szczególnie zagrożonych działalnością człowieka i zmianami klimatycznymi” - dodaje.
2. miejsce: „Naczynia włosowate natury – lasy namorzykowe: zagrożeni sojusznicy klimatu” (org. „Nature’s Capillary Networks - Mangroves: Climate Allies at Risk”), autor: Johannes Albert (Niemcy)
„Naczynia włosowate natury – lasy namorzykowe: zagrożeni sojusznicy klimatu”
Autor: Johannes Albert (Niemcy)
Zdjęcie ukazuje lasy namorzynowe w rezerwacie biosfery Hara na wyspie Qeshm w Iranie. Te unikalne ekosystemy przypominające naczynia włosowate są niezwykle skuteczne w pochłanianiu dwutlenku węgla, jednak są zagrożone przez podnoszący się poziom morza, działalność człowieka i zmiany klimatyczne. Lasy namorzynowe w rezerwacie Hara zmniejszyły się o 22% między 1996 a 2020 rokiem.
3. miejsce: „(Wieczna) zmarzlina – Jakucja” (org. „(Perma) frost – Yakutia”), autor: Klaudia Kościuk (Polska)
„(Wieczna) zmarzlina – Jakucja”
Autor: Klaudia Kościuk (Polska)
Obraz przedstawia wieczną zmarzlinę w Andryushkino w Jakucji, której topnienie wskazuje na jeden z najpoważniejszych problemów klimatycznych. Zawarty w niej metan, którego zdolność zatrzymywania ciepła jest 80 razy większa niż dwutlenku węgla, uwalnia się do atmosfery, potęgując globalne ocieplenie.
„Wybierając ten obszar, chciałam uwypuklić, jak topniejąca zmarzlina uwalnia ogromne ilości metanu – gazu cieplarnianego o znacznie silniejszym działaniu niż dwutlenek węgla. Obraz z satelity Copernicus Sentinel-2, który wykorzystałam, dostarczył szczegółowych danych o stanie tej zmarzliny w sierpniu 2024 roku” – powiedziała Klaudia Kościuk, studentka geoinformatyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, która zajęła trzecie miejsce w konkursie. „Moim celem było nie tylko zobrazowanie krajobrazu, ale również zwrócenie uwagi na sprzężenie zwrotne, jakie generuje topnienie permafrostu. To właśnie te zjawiska prowadzą do przyspieszania zmian klimatycznych, tworząc niebezpieczny cykl, w którym rosnące temperatury przyczyniają się do dalszego uwalniania gazów cieplarnianych. Zrozumienie i monitorowanie tych procesów jest niezwykle istotne, aby móc przeciwdziałać ich skutkom” –
podkreśliła.
Konkurs ma także na celu motywowanie międzynarodowej społeczności do działania na rzecz ochrony cennych ekosystemów i zasobów Ziemi. Partnerem tegorocznej edycji była Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), której współpraca pomogła w jeszcze szerszym promowaniu idei ochrony środowiska poprzez wykorzystanie zaawansowanych danych satelitarnych z obserwacji Ziemi.
W tegorocznej edycji konkursu jury stanowili wybitni eksperci z dziedziny nauki, technologii i obserwacji Ziemi: Simonetta Cheli, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA); Stefano La Terra Bella, Komisja Europejska - DG DEFIS; Katrin Molch, Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR); Danaele Puechmaille, EUMETSAT; prof. Grzegorz Wrochna, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA); Betty Charalampopoulou, EARSC; prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, Instytut Geodezji i Kartografii (IGiK).
Zrównoważony rozwój w działaniach CloudFerro
CloudFerro, dostawca usług chmury obliczeniowej nowej generacji dla sektora kosmicznego, operator największej polskiej chmury publicznej i europejskich platform obserwacji Ziemi, takich jak CREODIAS i Copernicus Data Space Ecosystem, przywiązuje dużą wagę do aspektu zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska. Dotyczy to zarówno procesu budowy własnej infrastruktury i świadczenia usług, wyboru kolokacji, jak i udziału w różnorodnych projektach mających na celu ograniczenie skutków zmian klimatycznych, takich jak Destination Earth. Kolejnym elementem tej strategii jest konkurs „Seize the beauty of our Planet” oraz promowanie wykorzystania zobrazowań satelitarnych w dziedzinie badań klimatu.
"Już po raz piąty udało nam się zaangażować globalną społeczność badaczy, naukowców i pasjonatów danych satelitarnych w działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie zmian klimatycznych oraz konieczności im przeciwdziałania. Uczestnicy konkursu wspaniale uchwycili na zobrazowaniach satelitarnych miejsca na Ziemi zagrożone przez niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Ich prace z pewnością przyczynią się do promowania wykorzystania danych satelitarnych w działaniach na rzecz ochrony naszej Planety” - podkreśla Joanna Małaśnicka, dyrektor marketingu w CloudFerro.
Zwycięskie zdjęcia można obejrzeć na stronie konkursu CloudFerro, a kalendarz na 2025 rok z 13 zobrazowaniami trafi do instytucji i firm związanych z obserwacją Ziemi oraz zajmujących się badaniami nad klimatem na całym świecie.
Pełna lista laureatów oraz galeria zwycięskich prac dostępna jest na stronie: cloudferro.com.
Źródło: dfusion.pl