Na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stanęła wystawa Europejskiej Agencji Kosmicznej. Plenerowa ekspozycja "Kierunek Ziemia/Kosmos" prezentuje jak obserwacje satelitarne rewolucjonizują różne obszary życia. Dowiemy się z niej m.in. w jaki sposób obserwacja Ziemi i nowoczesna technologia pomagają nam lepiej poznać naszą planetę. Prezentowane na wystawie treści uchylają rąbka tajemnicy i wyjaśniają w jaki sposób dane z satelit pomagają rozwiązywać współczesne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo międzynarodowe czy produkcja żywności.
Wyjątkowa wystawa Europejskiej Agencji Kosmicznej w AGH w Krakowie
Wystawa składa się z 5 brył, które można oglądać na terenie uczelni. Autorzy wzbogacili treści o unikalną, interaktywną warstwę, która dostępna jest za pomocą aplikacji webowej wykorzystującej rzeczywistość rozszerzoną (AR).
Wystawa podzielona jest tematycznie, składa się z części: Lato w mieście, Puls Natury oraz Wielki Błękit. Dowiemy się z niej m.in. jak satelity mogą zapewnić komfort i bezpieczeństwo mieszkańców miast. Dzięki danym satelitarnym możemy zobaczyć jak wygląda infrastruktura danego obszaru, ale także wykryć potencjalne zagrożenia, takie jak niebezpieczne osiadanie gruntu. Satelitarne mapy temperatur zdradzają czy rodzaj zabudowy w danej dzielnicy sprzyja nagrzewaniu, czy schładzaniu powietrza. Pozyskane informacje, w połączeniu z danymi np. z miejskich czujników jakości powietrza, wilgotności czy temperatury, pozwalają lepiej planować i kształtować wygląd dzisiejszych miast oraz efektywniej nimi zarządzać, a tym samym chronić zdrowie ludzi i środowisko.
Wystawa Europejskiej Agencji Kosmicznej w AGH w Krakowie
Na wystawie prezentowane są także tajniki obrazowania satelitarnego. Dzięki niemu powstają m.in. mapy pokrycia terenu, które przedstawiają, czy na danym obszarze występują lasy, rzeki, łąki czy miasta. Te mapy różnią się znacznie od zdjęć lotniczych i satelitarnych. Poprzez proces specjalistycznej analizy i interpretacji danych możemy uzyskać dużo więcej pożytecznych informacji. Jakich?
O tym więcej na wystawie, która dostępna jest dla chętnych na terenie AGH do 25 października. Ekspozycja rozmieszczona jest w kilku lokalizacjach: skwer przy budynku głównym AGH (al. A. Mickiewicza 30), skwer przy Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.
W ekspozycji Europejskiej Agencji Kosmicznej wykorzystane są dane pochodzące m.in. z Programu Copernicus, unijnej inicjatywy obserwacji Ziemi, w ramach której analizowana jest nasza planeta i jej środowisko. Organizatorem wystawy na terenie AGH jest Europejska Fundacja Kosmiczna. Wystawa towarzyszy inauguracji 106. roku akademickiego i otwarciu nowego budynku dla Centrum Technologii Kosmicznych AGH.
Wystawa Europejskiej Agencji Kosmicznej w AGH w Krakowie
Źródło: agh.edu.pl