NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Największy polski satelita EagleEye już w kosmosie

Satelity i Sondy KosmiczneCreotech Instruments, notowany na GPW największy polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, poinformował o wyniesieniu na orbitę satelity – EagleEye. Tym samym polska Spółka osiągnęła jeden z ważniejszych kamieni milowych przewidzianych na ten rok. Największy i najbardziej zaawansowany w historii Polski satelita został wystrzelony z kalifornijskiej bazy Vandenberg za pośrednictwem rakiety Falcon 9, należącej do firmy SpaceX, we współpracy z operatorem Exolaunch.

Image  by Astronomia24
Największy polski satelita EagleEye już w kosmosie


Separacja satelity od rakiety nastąpiła o godzinie 22:14 czasu polskiego. Celem misji jest demonstracja kluczowych cech systemu satelitarnego EagleEye.

Satelita został wystrzelony w kosmos 16 sierpnia 2024 r. o godzinie 20:56 czasu polskiego. Relację z wydarzenia można było śledzić na żywo, dzięki transmisji online – link do kanału YouTube dostępny jest na stronie eagle-launch.com.

- Dla Creotech Instruments to niezwykle istotny moment, bowiem otwiera przed nami nowe perspektywy dla przyszłych polskich misji kosmicznych. Czujemy satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, mając świadomość że przed nami kolejne, trudne wyzwania. Korzystając z okazji, pragnę serdecznie podziękować całemu zespołowi Creotech zaangażowanemu w ten projekt. Wasze profesjonalne podejście, bogate doświadczenie inżynierskie i ogromna determinacja były kluczowe dla naszego wspólnego sukcesu. Dziękuję również naszym partnerom biznesowym za współpracę przy tym przełomowym przedsięwzięciu, które ma szansę wprowadzić Polskę do elitarnego grona państw posiadających zdolności tworzenia tak zaawansowanych systemów kosmicznychpowiedział dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments SA.

Astronomia24
EagleEye


EagleEye wprowadza Polskę na nowe orbity technologii!

EagleEye to największy polski satelita obserwacyjny w historii Polski, jaki został zbudowany przez polskich inżynierów. Jego waga wynosi ok. 55 kg, co odpowiada łącznej masie wszystkich polskich satelitów, które powstały od początku naszego udziału w eksploracji kosmosu.

Celem misji EagleEye jest umieszczenie satelity na orbicie ok 510 km, skąd w najbliższym czasie nastąpi manewr zejścia na bardzo niską orbitę (Very Low Earth Orbit), o wysokości ok 350 km z wykorzystaniem silnika jonowego. To tam nastąpi sprawdzenie możliwości jego operowania i zwiększenia efektywności obrazowania Ziemi.

- EagleEye to przełomowy projekt dla całego sektora kosmicznego. Jest to kolejny wspaniały krok w rozwoju narodowych kompetencji w zakresie projektowania, budowy, integracji oraz wykorzystania satelitów użytkowych - powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

Najnowszy polski satelita oparty jest na autorskiej platformie HyperSat, która już teraz stanowi kluczowy element szeregu projektów na szczeblu krajowym i europejskim. Platforma została zaprojektowana w taki sposób, by obsługiwać satelity o masie nawet do 200 kg. Jej parametry umożliwiają dostosowanie do zadań i wymagań różnorodnych misji kosmicznych. Już w przyszłym roku planowane jest wystrzelenie kolejnych satelitów opartych na tym właśnie systemie. Niemniej jednak, główny element komercjalizacji platformy nastąpi zaraz po testach orbitalnych systemu EagleEye.

Image  by Astronomia24
Największy polski satelita EagleEye już w kosmosie
fot. Creotech Instruments


EagleEye został wyposażony także w teleskop optyczny polskiej firmy Scanway, umożliwiający wykonywanie zdjęć powierzchni Ziemi w pasmach widzialnym (VIS) i bliskiej podczerwieni (NIR).

- Misja EagleEye jest doskonałym przykładem współpracy polskiego sektora kosmicznego oraz dowodem na jego intensywny rozwój w ostatnich latach. Jesteśmy dumni, że na pokładzie największego polskiego satelity znalazł się nasz instrument optyczny w postaci teleskopu SOP200. To ważny krok w ścieżce do coraz wyższych rozdzielczości i jakości zobrazowań satelitarnych jakie chcemy oferować. Wierzę, że wykonane zobrazowania z orbity LEO i VLEO okażą się spektakularne. Dziękuję pracownikom, partnerom, instytucjom i inwestorom finansującym projekt, to nasz wspólny sukces i osiągnięcie – pokazaliśmy, że Polska jest gotowa na projektowanie, budowę i dostarczanie całych misji kosmicznychJędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway SA.

W projekt zaangażowany był również trzeci podmiot, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN), dostawca komputera instrumentu.

Creotech Instruments posiada 12 lat doświadczenia w projektowaniu i budowaniu podsystemów kosmicznych. Brał udział z sukcesem w ponad 40 misjach komercyjnych i naukowych. Firma uczestniczyła także w wielu projektach ESA, tj. misja EXOMARS, JUICE w drodze na Jowisza czy OPS-SAT.

Wystrzelenie satelity EagleEye rakietą Falcon 9 SpaceX - relacja na żywo z siedziby firmy Creotech



Źródło: innervalue.pl, Creotech Instruments.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
CAPTCHA ImageRefresh Image


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Pierwszy sprzęt astronomic...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
12881 8 wiktorr7
16-01-2025 06:21
Astrofotografia
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1385 1 Andrzej
07-01-2025 14:40
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5037 2 Andrzej
24-12-2024 08:17
Różnice cenowe teleskopó...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
3485 0 mandarin
19-12-2024 13:22
Najdroższy sprzęt
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1229 0 Justynna21
19-12-2024 13:11