Dziś tj. 28 lipca czeka nas przedsmak emocji związanych z obserwacją meteorów tego lata. Swoje maksimum osiągnie rój Południowych delta Akwarydów. Podczas niedzielnego wieczoru będziemy mogli zaobserwować do 20 zjawisk w ciągu godziny. Może i nie jest to imponująca liczba, jednak musimy pamiętać o rozpoczętej nie tak dawno aktywności meteorów z roju Perseidów, które osiągną swoje maksimum 12 sierpnia i tym samym spowodują, że wieczór ten należeć będzie do niezwykle atrakcyjnych.
Pierwsze obserwacje Południowych delta Akwarydów miały miejsce przed 1934 rokiem
fot. NASA/Bill Dunford
Południowe delta Akwarydy są aktywne na nocnym niebie od 12 lipca do 19 sierpnia. W tym roku
największa aktywność tego roju przypada na dzień
28 lipca. Rój ten związany jest z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza. Południowe delta Akwarydy podczas wchodzenia w atmosferę ziemską osiągają prędkość do 41 km/s. Dla porównania najszybsze Leonidy osiągają prędkość do 71 km/s.
Gdzie szukać
Południowych delta Akwarydów? Meteorów z tego roju możemy wypatrywać wieczorową porą na południowo-wschodnim horyzoncie nieba.
Radiant (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Przypominamy również, aby nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się właśnie w tym rejonie.
Radiant Południowych delta Akwarydów 28.07.2024 r. 23:30 czasu polskiego
Nazwa roju: Południowe delta Akwarydy
Gwiazdozbiór: Wodnik
Prędkość w atmosferze: 41 km/s
Okres występowania: 12 lipca - 19 sierpnia
Maksimum: 28 lipca
Aktywność: wysoka
ZHR: 20
Widoczność w Polsce: TAK
Obiekt macierzysty: grupa komet muskających Słońce z rodziny Krachta lub Machholza
Zachęcamy również wszystkich obserwatorów nieba do wysyłania własnych fotografii wykonanych podczas samodzielnych obserwacji.
Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu. Wiemy, że możemy na Was liczyć! Do naszej
galerii wysłaliście już ponad
2570 astronomicznych zdjęć. Dziękujemy!
Zobacz też:
- Trwa aktywność Perseidów! Maksimum meteorów w nocy z 12 na 13 sierpnia.
- Galeria zdjęć: Astrofotografia
- Deszcze meteorów - Lista najciekawszych rojów meteorów
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2024 roku
Źródło: astronomia24.com
fot. nasa.gov