Przez kilka dni radar planetarny Goldstone należący do Deep Space Network miał sporo pracy polegającej na obserwacji asteroidów
2024 MK i 2011 UL21. Co istotne – jedna z nich odkryta została zaledwie
13 dni przed jej największym zbliżeniem do Ziemi. Na szczęście obiekty minęły Ziemię w bezpiecznej odległości, ale w przypadku lotu kolizyjnego, czas pomiędzy odkryciem obiektu a jego przylotem na Ziemię mógłby nie być wystarczający do dokonania właściwej reakcji.
w przypadku lotu kolizyjnego, czas pomiędzy odkryciem obiektu a jego przylotem na Ziemię mógłby nie być wystarczający do dokonania właściwej reakcji.
fot. NASA/JPL-Caltech
Tym razem nie było żadnego ryzyka, że którykolwiek z ww. obiektów uderzy w naszą planetę. Obserwacje radarowe są jednak
niezwykle istotnym ćwiczeniem, które w przyszłości może pomóc w lepszym zrozumieniu nadlatujących niebezpiecznych obiektów, a więc poznaniu chociażby ich składu czy wielkości.
Asteroida 2011 UL21 została odkryta w 2011 roku i minęła Ziemię 27 czerwca w odległości 6,6 miliona kilometrów. Jest to więc 17 razy większa odległość niż ta dzieląca Ziemię i Księżyc. Był to pierwszy raz, kiedy obiekt ten zbliżył się do Ziemi na tyle blisko, by można było uchwycić go na zdjęciu radarowym. Asteroida o szerokości blisko 1,5 kilometra jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna, choć obecne obliczenia jej przyszłych orbit wskazują, że nie będzie stanowić zagrożenia dla naszej planety w przewidywalnej przyszłości.
Asteroida 2011 UL21 minęła Ziemię w odległości 6,6 mln km. Z kolei asteroida 2024 MK minęła naszą planetę w odległości zaledwie 295 tys. km!
NASA/JPL-Caltech
Z kolei odkryta 13 dni przed wizytą w pobliżu Ziemi asteroida 2024 MK minęła naszą planetę 29 czerwca
w odległości zaledwie 295 000 kilometrów! Jest to
nieco ponad ¾ odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem! Obiekt o szerokości 150 metrów sprawia wrażenie wydłużonego i kanciastego z widocznymi płaskimi i zaokrąglonymi obszarami. Rezultatem obserwacji radarowej jest szczegółowe poznanie powierzchni asteroidy, która ukazała wklęsłości, grzbiety oraz głazy o szerokości 10 metrów.
Zbliżenia obiektów o rozmiarach 2024 MK do Ziemi
nie należą do częstych. Stąd też zaangażowanie naukowców w jak najlepsze poznanie tej asteroidy. Co istotne – omawiany przelot asteroidy 2024 MK spowodował zmianę jej orbity przez grawitację Ziemi, co skróciło jej 3,3 letni okres orbitalny wokół Słońca o około 24 dni. Również w tym przypadku pomimo, że jest to obiekt potencjalnie niebezpieczny nie szacuje się, że jego kolejne przeloty będą stanowić w przewidywalnej przyszłości zagrożenie dla naszej planety.
Odkrycie obiektów potencjalnie zagrażających Ziemi na 13 dni przed ich przelotem nie napawa optymizmem.
NASA/JPL-Caltech
Nie da się jednak ukryć, że odkrycie obiektów potencjalnie zagrażających Ziemi na 13 dni przed ich przelotem nie napawa optymizmem.
W przypadku kolizyjnych lotów właściwa reakcja ze strony mieszkańców naszej planety może nie być możliwa. Faktem jest jednak, że obserwacja 100% przestrzeni okołoziemskiej jest praktycznie nierealna.
Źródło: jpl.nasa.gov