„Jest rok 2050. Udana realizacja programu ARTEMIS udowodniła, że ludzie są w stanie budować bazy na Księżycu”. Tak zaczyna się opis najnowszej konkurencji X edycji prestiżowych zawodów ERC, na które co roku przyjeżdżają decydenci i eksperci sektora kosmicznego oraz reprezentanci najlepszych uczelni technicznych z całego świata. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 6-8 września, a jego gospodarzem została Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Organizatorem zawodów jest Europejska Fundacja Kosmiczna.
Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich po raz pierwszy w Krakowie
fot. ERC
ERC to prestiżowe wydarzenie kosmiczno-robotyczne, odbywające się w Polsce już od 10 lat. To połączenie zawodów robotów marsjańskich z udziałem najlepszych drużyn akademickich z całego świata, konferencji branżowej oraz strefy pokazów naukowych i technologicznych. Konkurencje w zawodach ERC odwzorowują wyzwania z jakimi mierzą się łaziki na Marsie i Księżycu. Zespoły są bacznie obserwowane przez przedstawicieli światowych agencji kosmicznych (jak NASA, ESA, DLR czy POLSA) oraz ekspertów, którzy na zaproszenie organizatorów odwiedzają wydarzenie i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Zawody ERC rozgrywane są na specjalnym torze marsjańskim. Jest to unikalna, zaprojektowana przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk, instalacja inspirowana wybranym fragmentem Czerwonej Planety.
„Na naszym Marsyardzie odwzorowujemy procesy, które kształtują krajobraz Marsa: tworzymy złożoną geologiczną łamigłówkę składającą się z licznych kraterów uderzeniowych, wydm, suchych dolin rzecznych i różnych form wulkanicznych, którą niewiele osób potrafi rozwiązać”.
– wyjaśnia dr Anna Łosiak, ERC Chief Science Officer / Inst. Nauk Geologicznych PAN.
Skład sędziowski ERC składa się z ekspertów z branży kosmicznej z takich organizacji jak m.in. Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Mars Society Polska oraz międzynarodowych podmiotów komercyjnych.
„Naszym głównym celem jest stworzenie interesujących i wymagających zadań dla zespołów i zapewnienie, aby ich realizacja odbywała się zgodnie ze standardowymi procesami zaczerpniętymi z branż R&D. Jesteśmy pewni, że tylko dzięki takiemu podejściu uczestnicy ERC będą gotowi do podjęcia wyzwań zawodowych w branży kosmicznej od razu po skończeniu studiów”.
– tłumaczy Marcin Wygachiewicz, ERC Head of Jury / PSPA.
Podczas ERC odbywa się również branżowa konferencja, podczas której czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Program wydarzenia obejmuje debaty na temat przyszłości ludzkiego osadnictwa na Księżycu i Marsie, projektów i misji na Srebrnym Globie opracowywanych przez NASA i ESA w nadchodzących latach, a także ważnych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem i komercjalizacją. W tym roku wydarzeniu będzie również towarzyszyć Gala X-lecia European Rover Challenge z udziałem gości specjalnych z całego świata.
„Z dużą niecierpliwością czekamy na wrzesień. Będziemy gospodarzem wyjątkowych Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich. Ogromnie nas cieszy fakt, że nasza infrastruktura, w tym Centrum Technologii Kosmicznych, zaplecze naukowe, badawcze pozwala przeprowadzić w AGH tak duże wydarzenie”. –
podsumowuje prof. Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.
Od 2014 roku odbyło się już dziewięć edycji wydarzenia, które śledziło na miejscu i w sieci ponad milion osób. ERC odwiedzane jest przez dziesiątki tysięcy pasjonatów kosmosu i technologii, profesjonalistów sektora kosmicznego i rodziny z dziećmi. Dzięki internetowej transmisji wydarzenie śledzi również widownia za granicą. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Szczegółowe informacje dotyczące Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich dostępne są na stronie: roverchallenge.eu.
Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich po raz pierwszy w Krakowie
fot. ERC
Źródło: Łukasz Wilczyński, spacefdn.com.