W niedzielę (29 października) o godzinie 3:00 nastąpi zmiana czasu na zimowy.
Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 2:00. Oznacza to
wydłużony czas spania. Niestety przez najbliższe miesiące będziemy mieć do czynienia z szybko zapadającym zmrokiem. Czas zimowy zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie. Przypomnijmy, że rozmowy na temat likwidacji czasu zimowego trwają już blisko 6 lat!
Obecnie ze zmianą czasu wiążą się przede wszystkim gigantyczne koszty dla gospodarki.
fot. Astronomia24.com
Wprowadzenie czasu zimowego spowoduje rzecz jasna znaczące skrócenie dnia. Promienie słoneczne będą nas cieszyć zdecydowanie krócej, a
zmrok zapadać będzie w godzinach wcześniejszych. Nie wpłynie to pozytywnie na nastrój tych, którzy do pracy i z pracy wracać będą po ciemku. Czas zimowy obowiązywać będzie do marca. Wówczas nastąpi zmiana czasu na letni, a wskazówki naszych zegarków powędrują z godziny 2:00 na 3:00.
Rozmowy na temat likwidacji zmiany czasu na zimowy trwają w Unii Europejskiej
od 2017 roku. Niestety ich intensywność spadła wraz z wybuchem pandemii. Być może wkrótce zostaną podjęte kolejne dyskusje, ale czy zmiana czasu na zimowy 2023 będzie tą ostatnią? Trudno w to wierzyć.
Obecnie
ze zmianą czasu wiążą się przede wszystkim gigantyczne koszty dla gospodarki. Z analiz wynika, że na obowiązkowym przestawianiu zegarka cierpi także ludzki organizm. Jako portal Astronomia24 od początku jesteśmy za
likwidacją czasu zimowego - zarówno z wyżej wymienionych przyczyn, jak również własnych odczuć w okresie jesienno-zimowym. W końcu nie może być nic gorszego jak nadchodzący o godzinie 16:00 zmrok, który negatywnie wpływa na nasz nastrój.
Zobacz też:
- Sonda Psyche rozpoczyna ponad 5 letni lot w kierunku niezwykłej asteroidy!
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2023 roku
- Aktualne położenie ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej)
- Astrofotografia 2023
Źródło: astronomia24.com