14 października 2023 roku Księżyc zrównał się ze Słońcem i Ziemią, co w konsekwencji doprowadziło do zjawiska obrączkowego zaćmienia Słońca. Widowiskowe zdarzenie spowodowało, że niebo nad częścią Ameryki znalazło się w cieniu Księżyca, który zasłonił promienie słoneczne. Zaćmienie obrączkowe ma miejsce, gdy Księżyc przechodzi przed Słońcem, ale znajduje się zbyt daleko od Ziemi, aby całkowicie go zasłonić.
Obrączkowe zaćmienie Słońca 2023r. (Albuquerque, New Mexico)
fot. NASA TV
Księżyc znajduje się w największej odległości od Ziemi lub w jej pobliżu – tzw. apogeum – podczas zaćmienia obrączkowego, przez co na niebie wydaje się mniejszy. W rezultacie krawędzie Słońca tworzą czerwono-pomarańczowy pierścień, zwany „pierścieniem ognia”. Satelita uchwycił zdarzenie obrazując cień Księżyca przykrywający przez Amerykę Północną.
Zdjęcie zostało wykonane podczas zaćmienia przez należącą do NASA kamerę EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) znajdującą się na pokładzie DSCVR (Deep Space Climate Observatory), wspólnego satelity NASA, NOAA i Sił Powietrznych USA.
Obrączkowe zaćmienie Słońca 2023r. (Albuquerque, New Mexico)
fot. NASA TV
Zaćmienie obrączkowe było widoczne w całych Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz krajach Ameryki Środkowej i Południowej.
Prezentowana mapa, opracowana przez Studio Wizualizacji Naukowej NASA , pokazuje ciemną ścieżkę pierścienia rozciągającą się przez 48 stanów, od Oregonu po Teksas. Mapa wykorzystuje zbiory danych z kilku misji NASA. Zdjęcia z instrumentów MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) na satelitach Terra i Aqua posłużyły do zobrazowania skali zjawiska.
fot. NASA’s Scientific Visualization Studio
Ścieżka pierścieniowego zaćmienia Słońca rozpoczęła się w Oregonie około 9:13 czasu pacyficznego, choć zachmurzone niebo zasłoniło widok niektórym obserwatorom nieba. Następnie cień przesunął się na południowy wschód przez Nevadę, Utah, Arizonę, Kolorado i Nowy Meksyk, zanim minął Teksas i Zatokę Meksykańską.
Następne obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne ze Stanów Zjednoczonych będzie miało miejsce dopiero 21 czerwca 2039 r. Jednak całkowite zaćmienie Słońca widoczne od Teksasu po Maine będzie można obserwować już w poniedziałek 8 kwietnia 2024 r.
Obrączkowe zaćmienie Słońca 2023r. (Albuquerque, New Mexico)
NASA TV