NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

System do monitorowania zagrożeń pożarowych zwycięskim projektem największego kosmicznego hackathonu w Europie

AstronomiaBlisko 300 uczestników połączonych w 70 różnych zespołów wzięło udział w największym kosmicznym hackathonie w Europie, który odbył się 7-8 października w Stalowej Woli. Wśród dziesiątek wypracowanych rozwiązań znalazły się te, które zdobyły największe uznanie jury. To system do monitorowania zagrożeń pożarowych, aplikacja wspierająca zapobieganie pożarom oraz platforma łącząca studentów w zespoły, które będą mogły realizować projekty typu open source.

Image  by Astronomia24
Hackathon NASA Space Apps Challenge 2023 w Stalowej Woli


Hackathon NASA Space Apps Challenge 2023 w Stalowej Woli był największym tego typu wydarzeniem w Europie i jednym z największych na świecie. Przez blisko 30 godzin, niemal 300 uczestników z całej Polski i nie tylko, pracowało nad własnymi projektami w oparciu o wyzwania zaproponowane przez NASA. Ich zmagania wspierali mentorzy – praktycy z największych na świecie firm z branży kosmicznej i lotniczej.

- Widząc tak wielu ambitnych, inteligentnych ludzi skupionych w jednym miejscu i skupionych na swojej twórczej i wymagającej pracy, jestem dumny, że największy kosmiczny hackathon w Europie odbył się właśnie w Stalowej Woli. To właśnie tutaj, w wyjątkowym, jubileuszowym dla naszego miasta roku, zaczynamy nowy rozdział. Odważny, ambitny i wybiegający w przyszłość, a to wydarzenie jest kolejnym krokiem na drodze nowoczesności i dynamicznego rozwoju Stalowej Woli. Miasta przyjaznego dla otwartych umysłów, pasjonatów i wizjonerów - mówi Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Astronomia24
Hackathon NASA Space Apps Challenge 2023 w Stalowej Woli


W wyniku oceny komisji, trzy spośród 70 zespołów znalazły się na podium, zdobywając atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe.

Pierwsze miejsce w hackathonie NASA Space Apps Challenge 2023 w Stalowej Woli zdobył zespół SKNI „KOD”, w skład którego weszli studenci Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Opracowali oni kompletny system do monitorowania i predykcji zagrożeń pożarowych „PREDICTO”. Rozwiązanie wykorzystuje m.in. zaawansowany system czujników, sztuczną inteligencję, a w przyszłości – rządowe kanały ostrzeżeń.

Drugie miejsce zdobył zespół Firestarter, który opracował aplikację mobilną, umożliwiającą użytkownikom skuteczne zapobieganie pożarom. Rozwiązanie wykorzystuje dane satelitarne zintegrowane ze sztuczną inteligencją, dzięki czemu prawdopodobieństwo i lokalizacja pożarów może być obliczone w sposób bardzo dokładny.

Astronomia24
Hackathon NASA Space Apps Challenge 2023 w Stalowej Woli


Na trzecim miejscu znalazł się jednoosobowy zespół „Icelandic bears”, w skład którego wszedł Adam Majcher z Łańcuta. Opracował on koncepcję platformy do łączenia studentów w zespoły, które następnie będą realizowały projekty typu open source. Algorytm platformy ma uwzględniać m.in. zainteresowania oraz języki programowania i działać podobnie jak popularny w ostatnim czasie ChatGPT.

- Już od pierwszych godzin hackathonu, widząc zaangażowanie uczestników byłem przekonany, że rozwiązania przesłane do oceny komisji będą prezentowały wysoki poziom. To niebywałe, jak zaawansowane, kreatywne i innowacyjne projekty powstały w nieco ponad dobę. To był bardzo intensywny, ale też twórczy czas, w trakcie którego uczestnicy mieli okazję posłuchać wykładów ekspertów z branży kosmicznej i skorzystać z ich doświadczeń. Liczę na to, że wiele spośród wypracowanych dziś rozwiązań będzie rozwijana i znajdzie zastosowanie na rynkumówi Marcin Górski, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Stalowej Woli.

Astronomia24
Hackathon NASA Space Apps Challenge 2023 w Stalowej Woli


Pula nagród finansowych w hackathonie wyniosła 80 000 zł, najlepsze zespoły otrzymały także możliwość odbycia wizyt studyjnych (m.in. w centrum lotów kosmicznych firmy SES w Luksemburgu), staży i praktyk. Na zwycięzców czekały również unikalne nagrody rzeczowe.

- Zarówno kosmiczna tematyka, atrakcyjność nagród jak i sama forma hackathonu sprawiła, że zgromadziliśmy w jednym miejscu blisko 300 entuzjastów kosmosu i nowych technologii. Organizacja tego wydarzenia wymagała wielomiesięcznej pracy, czego efektem stał się największy kosmiczny hackathon w Europie. Do jego realizacji włączyły się firmy i instytucje z całej Polski, dzięki czemu mogliśmy zapewnić uczestnikom bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do pracy, a także wsparcie mentorskie na najwyższym poziomie. Warto podkreślić bardzo szeroki przekrój wiekowy uczestników, najstarszy miał 60 lat a najmłodszy zaledwie 3mówi Wojciech Fiksa, organizator wydarzenia.

Organizatorami hackathonu byli Gmina Stalowa Wola oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Cyfryzacji, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Stalowej Woli, Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, Klastra Technologii Kosmicznych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Partnerami Strategicznymi wydarzenia byli: Huta Stalowa Wola S.A., ESA BIC Poland oraz Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast Partnerami technicznymi: Kappa Data, Cyfrowe Sieci Multimedialne oraz Supercluster.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Gazeta Codzienna Nowiny, TVP 3 Rzeszów oraz portale: Nowiny24.pl, Space24, Urania - postępy astronomii, Dlapilota.pl, Kosmonauta.net, Astronomia24.com.

Astronomia24
Hackathon NASA Space Apps Challenge 2023 w Stalowej Woli



Źródło: NASA Space Apps Local Lead Stalowa Wola , hackathon.stalowawola.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7561 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3650 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51175 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21726 6 Piotr
24-10-2024 02:32