W sobotę około godziny 08:50 rozpoczęła się astronomiczna jesień. Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego (22 grudnia). Gdy Słońce przemieści się ze znaku Panny w znak Wagi rozpocznie się pierwszy dzień jesieni na półkuli północnej. Zmiany pór roku zawdzięczamy temu, że kąt osi obrotu Ziemi zmienia się nieustannie w stosunku do orbity Ziemi wokół słońca.
Jesień przez wielu uważana jest za najpiękniejszą porę roku.
fot. photophilde CC BY-SA 2.0
Ziemia raz jest nachylona do słońca północną stroną, a raz południową. Gdy taka sytuacja następuję w naszym kraju trwa jesień i zima. Na biegunie północnym trwa noc polarna, a na południowym dzień polarny. Dzisiejszy dzień będzie więc trwał niemal tyle samo co noc a dokładnie 12 godzin i 10 minut. Z każdą kolejną dobą dzień będzie stawał się krótszy od pory nocnej od 4 do nawet 5 minut.
Dłuższe noce to doskonała okazja do prowadzenia astronomicznych obserwacji. Życzymy wszystkim obserwatorom pogodnych jesiennych wieczorów i udanych obserwacji astronomicznych.
Jesień podobnie jak inne pory roku ma swoich zwolenników. Wielu uważa, że jest to najpiękniejsza pora roku. Wraz z jej nadejściem liście drzew nabiorą ciepłych barw, które stworzą w parkach niepowtarzalne dywany. Jesień to również ulubiona pora grzybiarzy, którzy już po aktualnie przechodzących opadach deszczu mogą spodziewać się w lasach wielu koźlarzy, podgrzybków i maślaków.
W tym roku nadal mamy do czynienia z ciepłymi dniami i przyjemnymi porankami i wieczorami. W najbliższych dniach pogoda nadal ma raczyć nas stosunkowo wysoką temperaturą wynoszącą do 27 stopni Celsjusza. Jest to jeden z najcieplejszych początków jesieni z jakim w ostatnich latach mieliśmy do czynienia. Trzeba jednak przypomnieć, że zarówno w roku 2021 i 2022 także październik obfitował w solidną porcję słonecznych dni.
Źródło: astronomia24.com