Jak działać na rzecz Ziemi z kosmosu? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poznamy w trakcie 6. edycji KGK Space Resources Conference, która odbędzie się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w dniach 15-16 maja 2023. Konferencja w tym roku zgromadzi ponad stu uczestników z uniwersytetów, ośrodków badawczych i firm sektora kosmicznego z całej Europy.
Jak działać na rzecz Ziemi z kosmosu?
14 maja w AGH spotkanie z astronautą ESA Sławoszem Uznańskim.
Tematyka wiodąca KGK Space Resources Conference będzie niezwykle szeroka – począwszy od technologii górnictwa kosmicznego, poprzez nowe modele biznesowe eksploracji kosmosu, a skończywszy na relacjach społecznych w czasie misji załogowych.
W czasie prezentacji i dyskusji panelowych publiczność będzie mogła wysłuchać wystąpień specjalistów z zakresu integracji satelitów, budowania habitatów na potrzeby analogowych misji kosmicznych, astrobiologii, edukacji kosmicznej, obserwacji Ziemi, repozytoriów danych satelitarnych czy prawa kosmicznego.
Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.:
- prof. Jean-Pierre Paul de Vera z Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR),
- prof. Rene Laufer z Uniwersytetu Technicznego w szwedzkiej Lulei,
- Margarita Chrysaki, przedstawicielka sieci NEREUS zrzeszającej regiony
i podmioty kosmiczne z całej Europy,
- dr Oskar Karczewski, Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA,
- dr Sławosz Uznański, naukowiec z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, a równocześnie polski astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Dla uczestników konferencji został przygotowany warsztat z przetwarzania danych satelitarnych, który dostarczy polska firma CloudFerro, dostawca repozytoriów danych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus. W drugi dzień konferencji odbędzie się także panel dyskusyjny, w którym uczestniczyć będą firmy z sektora kosmicznego z całej Europy.
Celem KGK Space Resources Conference jest zgromadzenie czołowych międzynarodowych naukowców i praktyków oraz stworzenie przestrzeni potrzebnej do debaty na temat kierunków eksploracji kosmosu, pozyskiwania zasobów i ludzkiego osadnictwa poza naszą planetą.
Organizatorem konferencji jest Centrum Technologii Kosmicznych AGH wraz z partnerami z europejskiego projektu Beyond UNIVERSEH (spin-of Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego dla Ziemi i Ludzkości). Wydarzenie organizowane w ramach obchodów Roku Kopernika odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.
Konferencja rozpoczyna się 15 maja o godz. 9:00 w budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki (wejście od ul. Akademickiej). Szczegółowe informacje i program konferencji dostępne są na stronie
kgk.agh.edu.pl.
W ramach konferencji w niedzielę poprzedzającą wydarzenie, tj. 14 maja 2023 roku odbędzie się otwarte i bezpłatne spotkanie z dr Sławoszem Uznańskim. Rezerwowy astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, pracujący na co dzień w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, opowie o tym w jaki sposób pokonał ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy, jak wygląda proces rekrutacji do ESA, jak widzi przyszłość eksploracji kosmosu i co radzi wszystkim, którzy chcą lecieć na orbitę, Księżyc czy Marsa.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja (
Link). W spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani mieszkańcy Krakowa i miłośnicy eksploracji kosmosu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 w Centrum Dydaktyki AGH w Krakowie przy ul. Reymonta 7. Szczegółowe informacje dot. spotkania dostępne są na wydarzeniu (
Link).
Źródło: agh.edu.pl