NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Program MARS realizowany przez ONZ wprowadza wykrywanie metanu w erę kosmiczną

Planety i EgzoplanetyKraje i firmy energetyczne zaczynają podejmować konkretne działania w związku z zobowiązaniami dotyczącymi ograniczania emisji metanu, a technologia satelitarna pomaga określić, gdzie występują emisje metanu, jak duże są i kto jest za nie odpowiedzialny. Coraz więcej satelitów zbiera coraz więcej danych o emisjach z coraz większej części globu, a uruchomiony niedawno system ostrzegania i reagowania na emisje metanu zwany MARS zapewnia wgląd w te informacje potrzebującym ich krajom, firmom energetycznym, społecznościom i zainteresowanym podmiotom na całym świecie.

Image  by Astronomia24
Program MARS realizowany przez ONZ wprowadza wykrywanie metanu w erę kosmiczną
fot. nasa.gov


W ramach systemu MARS konsolidacji będą poddawane dane z coraz większego ekosystemu satelitów wykrywających emisje. Zapewni to możliwość powiadamiania i angażowania najważniejszych interesariuszy z myślą o ich ograniczaniu. System został opracowany przez Międzynarodowe Obserwatorium Emisji Metanu (IMEO) powołane przez ONZ, działające w ramach Programu Środowiskowego (UNEP), przy zaangażowaniu ekspertów naukowych oraz specjalistów zajmujących się zdalnym wykrywaniem z całego świata, w tym naukowców z Environmental Defense Fund.

Monitorowanie emisji metanu - dużych i małych

MARS to ambitny projekt, ale to tylko zapowiedź tego, co ma przynieść przyszłość. Początkowo będzie ostrzegać o źródłach największych emisji w branży energetycznej. Według badań zdarzenia wiążące się z emisjami o dużej skali odpowiadają za około 10% światowych emisji w sektorze ropy i gazu. IMEO planuje dołączać kolejne źródła danych w miarę ich udostępniania umożliwiając również wykrywanie i analizowanie mniejszych emisji, które mają większy udział w łącznych emisjach metanu w tym sektorze.

Dane dotyczące emisji przekazywane przez satelitę MethaneSAT, który został opracowany przez spółkę zależną Environmental Defense Fund ma zostać wyniesiony na orbitę w 2023 roku. Zostanie włączony do systemu MARS, gdy tylko zostanie uruchomiony. W odróżnieniu od obecnie wykorzystywanych satelitów, MethaneSAT będzie wykrywać mniejsze emisje dokonując ich kwantyfikacji na poziomie akwenów i regionów z niespotykaną dotąd precyzją. Tak duża dokładność pozwoli wskazać obszary wymagające szczególnej uwagi i źródła emisji, które mogłyby zostać przeoczone przez inne satelity.

Dynamiczny rozwój coraz bardziej wyrafinowanych metod wykrywania metanu, a także coraz większa uwaga poświęcana przez przemysł i decydentów politycznych kwestii metanu to synergicznie wzmacniające się trendy. Dzięki coraz szerszej wiedzy naukowej problem ten staje się coraz pilniejszy, a jego skala – coraz większa. Pobudza to rozwój coraz lepszych technologii, umożliwiających szybsze i mniej kosztowne rozwiązanie problemu emisji metanu.

Ograniczenie emisji metanu to także szansa (najlepsza, jaką obecnie mamy) na spowolnienie tempa ocieplania klimatu poprzez dekarbonizację systemów energetycznych.

W jaki sposób dobrej jakości dane pomogą ograniczyć emisje?

Wysokiej jakości przejrzyste dane i raporty ułatwiają wyznaczanie i osiąganie coraz ambitniejszych celów w zakresie redukcji metanu, a także monitorowanie postępów. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i ponad 100 innych krajów podpisało porozumienie Global Methane Pledge. Ta zapoczątkowana rok temu inicjatywa zapewnia ramowe rozwiązania, w ramach których kraje współpracują na rzecz ograniczenia emisji metanu powodowanych przez człowieka o 30% do 2030 roku. Aby osiągnąć założony cel przywódcy rządów i polityczni decydenci muszą mieć wiedzę na temat tego, ile metanu jest emitowanego, skąd i kto jest za to odpowiedzialny.

Z kolei firmy, które wyznaczyły sobie określone cele w zakresie redukcji emisji potrzebują dokładnych informacji, aby móc skutecznie prowadzić działania w tym kierunku. Niestety często brakuje im precyzyjnych danych o emisjach, które byłyby dostępne w czasie rzeczywistym. Informacje z satelity MethaneSAT i innych źródeł danych, które będą przekazywane do MARS, będą miały kluczowe znaczenie. Pozwolą udostępnić przejrzyste i rzetelnie zgromadzone dane, które organy nadzoru i operatorzy będą mogli wykorzystać do planowania działań.

Dane pomogą również monitorować zmiany w emisjach w czasie, co z kolei pozwoli zainteresowanym podmiotom i społeczeństwu obywatelskiemu oceniać postępy w założonym ograniczaniu emisji.

Od coraz większej dostępności wysokiej jakości danych dotyczących emisji metanu zależy możliwość ich szybkiej redukcji. MARS i nowa technologia satelitarna to początek historycznych zmian w naszym postrzeganiu kwestii emisji metanu na całym świecie i podejmowaniu działań w celu ich ograniczenia.

Autor komentarza: naukowiec dr Daniel Zavala-Araiza, starszy naukowiec w Environmental Defence Fund Europe


Źródło: grayling.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
CAPTCHA ImageRefresh Image


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Pierwszy sprzęt astronomic...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
12881 8 wiktorr7
16-01-2025 06:21
Astrofotografia
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1385 1 Andrzej
07-01-2025 14:40
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5037 2 Andrzej
24-12-2024 08:17
Różnice cenowe teleskopó...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
3485 0 mandarin
19-12-2024 13:22
Najdroższy sprzęt
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1229 0 Justynna21
19-12-2024 13:11