23 listopada 2022 roku w Paryżu podczas posiedzenia Rady ESA zakontraktowano 6 astronautów korpusu podstawowego w tym 1 z niepełnosprawnością oraz 11 rezerwowych. W przypadku pierwszej grupy loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) są niemal pewne. Rezerwowi będą z kolei oczekiwać na rozszerzenie programów załogowych, a więc w tym przypadku oczekiwana będzie pełna gotowość.
Polak może polecieć w kosmos - Sławosz Uznański
fot. POLSA
Wybór Polaka poprzedziły liczne testy wiedzy o kosmosie. Badano odporność psychiczną i reakcję na złożone problemy. Nie zapomniano o dokładnych badaniach medycznych i rozmowach ogólnych. Dr Sławosz Uznański zaprezentował się lepiej niż ponad 22 tys. innych kandydatów z całej Europy! Selekcja trwała blisko dwa lata i z racji ogromnej odpowiedzialności wymagała doskonałości pod każdym względem.
– To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału. Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego. Nasz udział w nim już jest istotny. Jestem przekonany, że będzie znacząco większy – skomentował – wybrany na astronautę – Sławosz Uznański.
Polak może polecieć w kosmos - Sławosz Uznański
fot. POLSA
Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką uzyskując tytuł mgr inż. Również w tym samym roku otrzymał tytuł mgr inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów w czasopismach i na konferencjach naukowych. Jego zainteresowania zawsze były ściśle związane z przemysłem kosmicznym. Prowadził wykłady dot. projektowania systemów kosmicznych na międzynarodowych szkołach inżynierskich (SERESSA 2014 r., 2021 r.), organizował warsztaty pomiędzy CERN i NASA oraz dla sektora prywatnego. Był recenzentem wielu projektów satelitów komercyjnych, jak np. satelity firmy ICEYE oraz projektów związanych z polskim sektorem kosmicznych, takich jak PW-SAT2, HyperSat i EagleEye.
– Jest to ogromny sukces naszego astronauty, ale także wyróżnienie Polski. Nasz rozwój i postęp cywilizacyjny jaki nastąpił w ostatnich dziesięcioleciach, został zauważony i doceniony przez partnerów europejskich. W czasie spotkań ESA usłyszałem wiele ciepłych słów o naszych firmach i naukowcach, którzy odgrywają coraz większą rolę w programach ESA. Mam nadzieję, że wybór Polaka do rezerwy astronautów będzie zarazem najlepszym bodźcem, do dalszego rozwoju sektora kosmicznego w Polsce jako sygnał, że rozwój kraju odbywa się poprzez inwestycje w najnowocześniejsze technologie – w tym te kosmiczne – zaznaczył Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Gratulujemy!
Sławosz Uznański astronautą rezerwowym ESA - konferencja prasowa
Autor: Polska Agencja Kosmiczna