7 Czerwca Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO) zarejestrowało silny rozbłysk słoneczny. Był to koronalny wyrzut masy (CME) klasy M 2.5, a więc stosunkowo silny. Rozbłysk ma związek ze wzrostem aktywności plam słonecznych. Z rejonu o numerze 1126 utworzyła się duża grupa plam, która we wtorek spowodowała spektakularny rozbłysk. Na zdjęciach oraz filmach wykonanych przez SDO możemy ujrzeć wyrzucenie olbrzymiej ilości materii.
Koronalny wyrzut masy zarejestrowany 7 czerwca przez SDO
fot. NASA/SDO
Koronalny wyrzut masy to olbrzymi obłok plazmy wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną. Obłok sięgający milionom ton może osiągnąć prędkość nawet do 2000 km/s. Wtorkowy rozbłysk nie był bezpośrednio skierowany w stronę naszej planety jednak lokalnie mogą pojawiać się zorze polarne, szczególnie w rejonie koła podbiegunowego oraz w krajach skandynawskich. Niewykluczone są również niewielkie zakłócenia w pracy urządzeń GPS.
Przypominamy, że Słońce aktualnie znajduje się w 24 cyklu swojej aktywności, a jego maksimum zostało przewidziane na grudzień 2013 roku, co wiąże się z zwiększoną liczbą plam słonecznych oraz rozbłysków.