Już dziś tj. 5 października 2022 r. o godzinie 18:01 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego wystartuje rakieta nośna Falcon 9 wynosząc na orbitę załogową kapsułę SpaceX Crew-5 z czwórką astronautów na pokładzie. Do połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) dojdzie po około 30 godzinach od startu.
Rakieta Falcon 9 oraz statek Dragon na wyrzutni LC-39A.
fot. SpaceX
Crew-5 to piąta kontraktowa misja wykonywana przez SpaceX dla NASA w ramach Komercyjnego Programu Załogowego. Warto zaznaczyć, że będzie to pierwsza załogowa misja podczas której ponownie zostaną użyte cztery silniki Draco. Głównym celem dzisiejszej misji Crew-5 jest dostarczenie nowego statku ratowniczego i stałej załogi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Kilka minut po starcie nastąpi próba odzyskania pierwszego stopnia rakiety nośnej, który zostanie osadzony na barce ASDS JRTI na Atlantyku. Do połączenia kapsuły Crew Dragon ze stacją (ISS) dojdzie 6 pażdziernika o godzinie 22:57 (czasu polskiego).
Na pokładzie Crew-5 znalazło się czterech astronautów Nicole Mann (USA, NASA 1 lot), Josh Cassada (USA, NASA 1 lot), Koichi Wakata (Japonia, JAXA 5 lot) oraz Anna Kikina (Roskosmos, Rosja 1 lot).
Według założeń misja ma potrwać do 6 miesięcy, więc lotu powrotnego możemy spodziewać się pod koniec lutego lub początkiem marca 2023 roku. Kapsuła Dragon powróci na Ziemię przez wodowanie w celu ponownego użycia w przyszłych lotach.
Falcon 9 to dwustopniowa rakieta nośna, zaprojektowana i stworzona przez firmę SpaceX. Głównym przeznaczeniem rakiety jest wynoszenie ładunków na orbitę oraz wykonywanie misji bezzałogowych i załogowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obecnie jest to jedyna rakieta, której pierwszy stopień może wylądować i być użyty ponownie. Według SpaceX zastosowanie do ponownego użytku pierwszego stopnia rakiety będzie w stanie obniżyć koszt lotu nawet do 30%.
Według szacunków za wysłanie jednego astronauty na stację (ISS) NASA płaci firmie SpaceX około 55 milionów dolarów. Dla porównania Rosjanom za dostarczenie astronauty pojazdem typu Sojuz, na stację (ISS) NASA płaciła 86 milionów dolarów. Oszczędność dla agencji kosmicznej NASA w tym przypadku jest bardzo znacząca.
Start rakiety Falcon 9 będzie transmitowany na żywo za pośrednictwem telewizji NASA m.in. w serwisie YouTube.
Przebieg misji:
Start KSC, LC-39A: 05.10.2022 18:01 czasu polskiego Połączenie z ISS: 06.10.2022 22:57 czasu polskiego Odłączenie od ISS: 02/03.2023 Wodowanie: 02/03.2023
Transmisja na żywo. Start Crew-5. 05.10.2022 godz. 18:01 czasu polskiego
NASA TV Na żywo.
Rakieta Falcon 9 oraz statek Dragon na wyrzutni LC-39A.
fot. SpaceX
Rakieta Falcon 9 oraz statek Dragon na wyrzutni LC-39A.
fot. SpaceX