NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Śląska firma kosmiczna otwiera nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe

AstronautykaUmieszczenie na orbicie w 2023 r. satelity Intuiton-1 z jednym z najbardziej wydajnych na świecie komputerów pokładowych, rozwój sprzętu i oprogramowania umożliwiającego przetwarzanie danych na orbicie oraz eksploracja kosmosu – to cele KP Labs, firmy, która od kilku lat z powodzeniem działa w branży NewSpace. Efekty pracy inżynierów KP Labs mają wpływ na rozwój badań kosmicznych z wykorzystaniem satelitów i nanosatelitów, czego dowodem są liczne projekty międzynarodowe realizowane m.in. dla największych światowych agencji kosmicznych.

Image  by Astronomia24
Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe KP Labs, znajdujące się na ul. Bojkowskiej 37J, Gliwice


W nowo otwartym Centrum Badawczo-Rozwojowym KP Labs, oprócz tworzonego satelity Intuition-1, zespół pracuje również nad Smart Mission Ecosystem (SME). Jest to portfolio produktów, które łączy ze sobą sprzęt, oprogramowanie i algorytmy napędzane przez sztuczną inteligencję. Ekosystem został zaprojektowany tak, aby umożliwić przetwarzanie danych na już pokładzie satelity, a także aby uczynić misję bardziej niezawodną i odporną na błędy. KP Labs wierzy, że misje kosmiczne mogą być proste i samodzielnie zarządzane. Zastosowanie autonomii w dziedzinach kosmicznych, takich jak obserwacja Ziemi czy robotyka kosmiczna, jest nieuniknionym krokiem w kierunku zmniejszenia kosztów operacji i ryzyka niepowodzenia misji. Dla realizacji tego celu opracowana została idea Smart Mission Ecosystem, w którego skład wchodzą:  

Oprogramowanie:  

Oryx - modułowe oprogramowanie lotne,    

Algorytmy:   

The Herd – algorytmy sztucznej inteligencji do analizy obrazów oraz analizy telemetrii,   

Sprzęt:   

- Antelope - komputer do zarządzania satelitą, wyposażony w moduł do przetwarzania danych,   
- Leopard – jednostka do przetwarzania danych dla CubeSatów i mikrosatelitów do 50 kg,    
- Lion – jednostka do przetwarzania danych dla większych misji, dedykowana dla mikro i małych satelitów o wadze od 50 do 500kg,    
- Oasis – sprzęt do testowania poprawności integracji komponentów satelitarnych.  

Leopard - jednostka przetwarzania danych, należąca do grupy produktów Smart Mission Ecosystem (SME). Specjalistyczny sprzęt, który zostanie umieszczony na orbicie w połowie roku 2023 na pokładzie satelity Intuition-1.
fot. KP Labs

Własny satelita KP Labs

Dzięki danym przetwarzanym na pokładzie budowanego w Centrum Badawczo-Rozwojowym satelity Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin, lasów, prognozować plony czy monitorować zmiany w środowisku naturalnym. Celem misji kosmicznej Intuition-1 jest przeprowadzenie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem satelity z instrumentem hiperspektralnym i zaawansowanym przetwarzaniem danych na pokładzie opartym o głębokie sieci neuronowe. Będzie to satelita wyposażony w jeden z najnowocześniejszych na świecie komputerów o mocy przetwarzania pozwalającej na segmentację obrazów hiperspektralnych na orbicie. 
   
Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Zostanie w nim umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości spektralnej w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Dzięki podzieleniu tego pasma na 150 kanałów będzie można uzyskać zdecydowanie więcej informacji w stosunku do aktualnie istniejących na rynku instrumentów.   

Model satelity Intuition-1.
fot. KP Labs

Zwiększona liczba kanałów pozwoli na podniesienie jakości wykonywanych zdjęć satelitarnych, a segmentacja obrazów na pokładzie satelity – na skrócenie czasu reakcji na zdarzenia, które będą monitorowane. Dane przetworzone w ten sposób znajdą zastosowanie w wielu sektorach, np.:  
  
- rolnictwo (klasyfikacja pokrycia gruntów, prognoza plonów, mapy upraw, mapy gleb, detekcja chorób roślin, śledzenie biomasy, mapowanie chwastów),   
- leśnictwo (klasyfikacja lasów, określanie gatunków i stanu zdrowia lasów, planowanie zalesiania),   
- ochrona środowiska (mapy emisji zanieczyszczeń, mapy zanieczyszczeń wód i gleby, zarządzanie i analiza zagospodarowania gruntów). 

Wspólne projekty dla Agencji Kosmicznych

KP Labs realizuje projekty dla światowych agencji kosmicznych, głównie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ale również dla Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej i Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Obecnie inżynierowie KP Labs realizują ponad 15 projektów, głównie skupiających się na wdrażaniu sztucznej inteligencji w kosmosie.  

Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe KP Labs, znajdujące się na ul. Bojkowskiej 37J, Gliwice.
fot. KP Labs

O Centrum Badawczo-Rozwojowym

  Wielkość: 2300 m2 (w tym ok. 270 m2 przeznaczona na laboratorium badawcze), a w tym:   
- komora termiczno-próżniową do symulowania warunków środowiska kosmicznego   
- komora klimatyczna do wykonywania testów w atmosferze ziemskiej,   
- laboratorium planowania i kontroli misji,    
- laboratorium systemów łączności satelitarnych,   
- laboratorium uczenia maszynowego,   
- laboratorium testowania wraz z linią montażu elektroniki,   
- laboratorium EMC (EMC-badania kompatybilności elektromagnetycznej),    
- laboratorium projektowania rozwiązań mechanicznych wyposażone w centrum obróbcze CNC (Computer Numerical Control) do produkcji układów do zarządzania ciepłem w systemach elektronicznych.   

Koszt inwestycji: Suma kosztów kwalifikowanych budowy i zakupu sprzętu to ok. 15 milionów zł. 

Dofinansowanie: projekt pt. “Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego w dziedzinie Elektroniki i Technik Kosmicznych” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.  

Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe KP Labs, znajdujące się na ul. Bojkowskiej 37J, Gliwice.
fot. KP Labs

O KP Labs

Obecnie zespół tworzy ponad 70 specjalistów z takich dziedzin jak: informatyka, uczenie maszynowe, elektronika, fizyka, mechanika, termika, automatyka, robotyka. Wśród pracowników 10% kadry to naukowcy z tytułem doktora lub wyższym. Kompetencje pracowników potwierdzają nie tylko ukończone projekty, ale również ponad 20 naukowych publikacji rocznie publikowanych w prestiżowych czasopismach naukowych i zaprezentowanych na czołowych konferencjach międzynarodowych, które powstały w oparciu o wdrożenia.   


Źródło: kplabs.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7561 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3650 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51175 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21726 6 Piotr
24-10-2024 02:32