Poziom wody w zbiorniku
Cerro Prieto w pobliżu Guadelupe w stanie Nuevo León na północy Meksyku obniża się od lat. Satelita
Landsat 8, do którego zadań należy m.in. śledzenie skutków klęsk żywiołowych odpowiada za wykonanie szeregu dokumentacji zdjęciowych. Jednak zestawiony ze sobą materiał z 20 lipca 2015 oraz 7 lipca 2022 roku wzbudza ogromny niepokój.
Siedem lat, dwa różne obrazy, woda oraz jej brak.... W wyniku wysokich temperatur dwie trzecie Meksyku znalazło się w warunkach suszy, która dotknęła ponad 21 milionów ludzi.
W ciągu 7 lat zbiornik Cerro Prieto zmienił się nie do poznania.
Skutki odczuły miliony mieszkańców Meksyku.
fot. Landsat 8
Satelita Landsat 8 wystrzelony przy pomocy rakiety Atlas V 11 lutego 2013 roku z bazy Vandenberg w Kalifornii przeznaczony został do kontynuacji programu Landsat. Zastąpił tym samym Landsat 5 i wsparł Landsat 7, tak by nie został on jedynym czynnym satelitą programu. Wspomnieć wypada, że satelita oznaczony numerem 7 został w ubiegłym roku zastąpiony (Landsat 9 wystrzelony został 27 września 2021).
Landsat 8 umieszczony na wysokości 705 km wyposażony jest m.in. w instrumenty Operational Land Imager (OLI) i Thermal InfraRed Sensor (TIRS), dzięki którym może wykonać
zdjęcia powierzchni Ziemi z rozdzielczością do 30 metrów w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni. Z kolei do 100 metrów w termicznej (średniej) podczerwieni oraz do 15 metrów w przypadku obrazów panchromatycznych.
Porównanie zdjęć satelitarnych z 20 lipca 2015 r. i 7 lipca 2022 r.
fot. Landsat 8 - OLI
Misja Landsat realizowana jest przez NASA oraz United States Geological Survey. Jej celem jest gromadzenie obrazów Ziemi i wykorzystanie ich w rolnictwie, edukacji, biznesie, nauce oraz dla celów rządowych. Materiały gromadzone przez satelity Landsat wykorzystywane są ponadto do śledzenia
skutków klęsk żywiołowych takich jak powodzie, pożary, susze, wybuchy wulkanów.
Naszym zdaniem mają też ogromne znaczenie dla ludzkości, a więc
obrazują skutki działań ludzi wpływających na ich wspólny dom, a więc planetę Ziemia.
Efektem pracy satelitów Landsat zachwycamy się każdego dnia. Zdarza się jednak, że opublikowane
materiały zdjęciowe skłaniają nas do refleksji. Tak jest w przypadku zaprezentowanych materiałów obrazujących zmiany zachodzące w zbiorniku Cerro Prieto na północy Meksyku. Zbiornik, który wybudowano w latach 80 jest kluczowy dla znacznej części tego kraju, bowiem odpowiada za dostarczanie wody milionom mieszkańców.
Zdjęcie zbiornika Cerro Prieto wykonane przez satelitę Landsat 8 - 20 lipca 2015 r.
fot. Landsat 8 - OLI
Na opublikowanym zdjęciu wykonanym 20 lipca 2015 widzimy zbiornik, w którym nie brakuje wody. Z kolei na zdjęciu wykonanym 7 lat później dostrzegamy
rekordowo niski poziom wody, który negatywnie wpłynął na przemysł, rolnictwo, turystykę i codzienne życie. W drugim tygodniu lipca sytuacja była już na tyle krytyczna, że ze zbiornika nie można było już wydobywać wody. Podjęto nadzwyczajne środki, które obejmowały przekierowanie wody przemysłowej i rolniczej w celu zapewnienia dostaw mieszkańcom.
Dwie trzecie Meksyku znalazło się w warunkach suszy, która dotknęła ponad 21 milionów ludzi przede wszystkim z północnych stanów Meksyku (Chihuahua, Coahuila).
Według National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) czerwiec 2022 był
drugim najcieplejszym czerwcem na półkuli północnej w historii. Był to również 46 czerwiec z rzędu i 450 miesiąc z rzędu z temperaturami powyżej średniej z XX wieku.
Zdjęcie zbiornika Cerro Prieto wykonane przez satelitę Landsat 8 - 7 lipca 2022 r.
fot. Landsat 8 - OLI
Warto zastanowić się nad skutkami suszy oraz ich przyczynami. Zachęcamy też do śledzenia pracy satelitów (w tym przypadku Landsat), które naszym zdaniem nie tylko obrazują w wysokiej rozdzielczości konkretne zdarzenie, ale też
rejestrują sygnały alarmowe naszego wspólnego domu - Ziemi.
Strona dedykowana satelicie Landsat: landsat.gsfc.nasa.gov
Źródło: landsat.gsfc.nasa.gov,
earthobservatory.nasa.gov