NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

ERC 2022: kto będzie inspirować publiczność w tym roku

AstronautykaRazem z NASA wysłał na Międzynarodową Stację Kosmiczną próbki DNA aż 2000 ludzi, a już we wrześniu odsłoni kulisy tej inicjatywy podczas 8. edycji European Rover Challenge. Ben Haldeman, bo o nim mowa, to inżynier, futurysta i przedsiębiorca branży kosmicznej. W dniach 9–11 września, jako gość specjalny największych w Europie międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich rozgrywających się w Polsce, opowie m.in. o założonym przez siebie ruchu LifeShip na rzecz zachowania kopii ziemskiego życia w kosmosie.

Image  by Astronomia24
ERC 2022: kto będzie inspirować publiczność w tym roku fot. Łukasz Wilczyński

Im bliżej finału ERC 2022, tym dłuższa jest lista ekspertów oraz popularyzatorów nauki, których będzie można zobaczyć i posłuchać na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Organizatorzy zadbali o to, by w tym roku oprócz stałych i cenionych ambasadorów wydarzenia, pojawiły się także nowe twarze.

- To architekci, biolodzy, projektanci i futuryści. Łączy ich pasja do innowacji oraz to, że sprowadzają technologie kosmiczne na Ziemię i wykorzystują je do szukania odpowiedzi na kluczowe dla ludzkości pytania, np. jak wyżywić planetę w 2050 rokutłumaczy Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i pomysłodawca zawodów ERC.

 astronomia24
ERC 2021 fot. Łukasz Wilczyński


O kosmosie z ziemskiej perspektywy

Oprócz Bena Haldemana w gronie tegorocznych gości specjalnych ERC będzie można zobaczyć m.in. analogowe astronautki dr Reut Sorek Abramovich i dr Joannę Jurgę. Z Irlandii do Kielc przyjedzie dr Niamh Shaw, popularyzatorka kosmosu oraz edukacji w obszarze STEM i STEAM, osobiście pojawi się na miejscu także Remco Timmermans – czołowy europejski influencer kosmiczny mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii. O Laboratorium Projektowania Żywności z misją zapewnienia pożywienia kolejnym pokoleniom opowie dr Dolly Daou, a dr Adriana Marais zaprezentuje projekt Off-World, w którym szuka śmiałków do zamieszkania w najbardziej ekstremalnych środowiskach na naszej planecie. Chce w ten sposób przygotować ludzkość do życia do życia na Księżycu, Marsie i poza nim. Pełna lista prelegentów dostępna jest na stronie internetowej wydarzenia: roverchallenge.eu.

Ósma edycja, a nie przestaje edukować

Na ERC spotkają się nie tylko najlepsi konstruktorzy łazików planetarnych z całego świata, ale również liderzy przemysłu, innowatorzy i naukowcy, którzy przybliżą publiczności rosnącą rolę technologii – także kosmicznych – w codziennym życiu. Dla prof. Grzegorza Wrochny, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, to właśnie walor edukacyjny stanowi o wyjątkowości tego wydarzenia.

 astronomia24
ERC 2021 fot. Łukasz Wilczyński


Goście ERC mogą nie tylko zobaczyć ciekawe zawody łazików marsjańskich i technologiczne projekty. Młodzi ludzie mają też okazję uczestniczyć w debatach i spotkaniach z przedstawicielami sektora kosmicznego na całym świecie. W tym roku POLSA na swoim stoisku będzie uczyć o kosmosie poprzez pokazy i eksperymenty. Chcemy zaszczepiać pasję do kosmosu już od najmłodszych lat. To bowiem jest pierwszy krok do budowania przyszłych polskich kadr w sektorze kosmicznym - przekonuje prezes POLSA.

Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

- European Rover Challenge co roku przyciąga do Kielc tysiące pasjonatów kosmosu i robotyki,
a marka naszego miasta, dzięki transmisjom on-line dociera do najdalszych zakątków globu. Wydarzenie to wpisało się już w krajobraz Kielc, a tor marsjański zlokalizowany na Politechnice Świętokrzyskiej jest ciekawą atrakcją nie tylko dla uczestników, ale także dla mieszkańców
- podsumowuje prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

ERC odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. przedstawiciele NASA, ESA i Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne. Wydarzenie zostało także objęte patronatem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: roverchallenge.eu

Zobacz też:

- To oni zdobędą Marsa! Na międzynarodowych zawodach robotycznych ERC zobaczymy 16 drużyn z 7 krajów. - czerwiec 29 2022


Źródło: planetpartners.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7561 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3650 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51175 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21726 6 Piotr
24-10-2024 02:32