NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Satelita Omnispace Spark-2 z sukcesem umieszczony na orbicie

Satelity i Sondy KosmiczneWraz ze startem satelity zakończył się program Omnispace Spark. Jest to kolejny poważnym krok w stronę stworzenia pierwszej globalnej hybrydowej sieci komórkowej. Omnispace i Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), ogłosiły, że satelita Omnispace Spark-2™ dotarł na orbitę. Zakończenie fazy rozmieszczenia satelitów oznacza początek fazy rozwoju pierwszej na świecie sieci satelitarnej obsługującej technologię 5G.

Image  by Astronomia24
Satelita Omnispace Spark-2 z sukcesem umieszczony na orbicie


Pierwszy satelita Omnispace Spark-1 znalazł się na orbicie w kwietniu 2022 r., drugi Omnispace Spark-2 dołączył do swojego poprzednika w maju. Tym samym rozpoczęło się wdrożenie globalnej sieci komórkowej Omnispace (NTN). Thales Alenia Space był głównym wykonawcą projektu, a satelity powstały we współpracy z partnerami przemysłowymi: NanoAvionics, ANYWAVES i Syrlinks. Na orbitę Omnispace Spark-2 został dostarczony przez Exolaunch na pokładzie misji SpaceX Transporter.

- Powstanie Omnispace Spark zawdzięczamy owocnej współpracy Thales Alenia Space z zespołem innowatorów oraz wieloletniemu know-how naszych partnerów. Po zakończeniu programu Omnispace Spark, z niecierpliwością czekamy na uruchomienie pierwszej globalnej sieci komórkowej i połączenie naszych satelitów w przestrzeni kosmicznej z urządzeniami znajdującymi się na Ziemi – powiedział Ram Viswanathan, prezes i dyrektor generalny Omnispace LLC. – Globalna sieć to przełom na rynku technologicznym, który zapewni nową jakość i możliwości zarówno konsumentom indywidualnym, jak i przedsiębiorstwom i agendom rządowym.

System satelitów generacji NGSO rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) będzie działać w 3GPP w paśmie n256, które zostało wystandaryzowane do pracy w sieci NTN. Takie parametry umożliwią bezpośredni dostęp do globalnej łączności urządzeniom w korporacjach, instytucjach rządowych, przedsiębiorstwach oraz na rynku konsumenckim na całym świecie.

- Sukces programu Omnispace Spark to efekt współpracy Thales Alenia Space z innowacyjnymi startupami - stwierdził Hervé Derrey, prezes i dyrektor generalny Thales Alenia Space. - Jesteśmy bardzo dumni, że należymy do szerokiego partnerstwa wdrażającego pierwszą globalną sieć 5G. To ogromna szansa dla operatorów sieci komórkowych, przemysłu, a także użytkowników końcowych.

- Uczestnictwo i współpraca w ramach programu Omnispace Spark było dla naszej firmy niezwykłym doświadczeniem, które zakończyło się udanym startem obydwu satelitów na orbitę – oznajmił Vytenis J. Buzas, założyciel i dyrektor generalny firmy NanoAvionics. - Ścisła współpraca pomiędzy NanoAvioncis i głównym wykonawcą projektu Thales Alenia Space umożliwiła nam wdrożenie do projektu modułowych i efektywnych kosztowo autobusów nanosatelitarnych. Wspieraliśmy firmę Thales Alenia Space także przy starcie satelity oraz w trakcie operacji wykonywanych już na orbicie.

- Uruchomienie Omnispace Spark-2 to ważny etap budowy uniwersalnej sieci 5G dla Omnispace. Anteny wyprodukowane przez naszą firmę umożliwią bezpośrednie połączenie się z siecią bez względu na lokalizację użytkownika. Naszą misją jest wdrażanie rozwiązań, które upowszechniają nowatorskie technologie - powiedział Nicolas Capet, dyrektor generalny ANYWAVES.

- Cały zespół Syrlinks z uwagą śledzi dalszy rozwój projektu. Na pokładzie dostarczonych na orbitę satelitów znajduje się rozwiązanie Syrlinks Radiofrequency payload. Każdy kolejny satelita rozmieszczony na orbicie poszerza zasięg usługi satelitarnej IoT - poinformował Eric Pinson, dyrektor ds. działalności kosmicznej w Syrlinks.

Przez ostatnią dekadę TAS wraz z partnerami wysłał na niską orbitę okołoziemską (LEO) 127 satelitów. Jest jedyną europejską firmą, która zdobyła doświadczenie w lotach w przestrzeni kosmicznej z instrumentami optycznymi o bardzo wysokiej rozdzielczości. W Polsce firma stawia przede wszystkim na transfer technologii i od 2015 roku rozwija współpracę z ważnymi krajowymi ośrodkami kosmicznymi.

- Oddział Thales Alenia Space w Polsce aktywnie współpracuje z przedsiębiorcami i instytucjami, aby wesprzeć branżę w rozszerzeniu swojego zaangażowania w globalnym łańcuchu dostaw dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i innych zagranicznych kontrahentów. Na bieżąco budujemy też partnerstwa komercyjne i publiczne, żeby umożliwić transfer know-how i dać polskiej kadrze dostęp do najnowszych światowych odkryć i technologii. Polska ma szansę rozwinąć kompetencje z zakresu systemów satelitarnych oraz stać się ważnym graczem na arenie międzynarodowej – podkreśla Andrzej Banasiak, Dyrektor Generalny Thales Alenia Space w Polsce.

Łączność mobilna 5G z jednej globalnej sieci tworzy nowoczesną infrastrukturę komunikacyjną, która zadecyduje o dalszym rozwoju światowej gospodarki cyfrowej. Nowa i skuteczniejsza metoda łączności staje się platformą rozwoju dalszych innowacji dla operatorów sieci komórkowych, ich klientów i partnerów, łącząc różne gałęzie przemysłu z miliardami użytkowników na całym świecie.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: omnispace.com

Satelita Omnispace Spark-2 z sukcesem umieszczony na orbicie



Źródło: mslgroup.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7561 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3650 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51175 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21726 6 Piotr
24-10-2024 02:32