Jeszcze przez ponad tydzień można przesyłać zgłoszenia do drugiej edycji międzynarodowego konkursu na zobrazowania satelitarne Ziemi „Seize the beauty of our planet”. Tematem przewodnim są zmiany zachodzące w środowisku naturalnym. Konkurs jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. W jury zasiądą przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), EUMETSAT oraz organizatora, czyli polskiego CloudFerro.
Satelitarni fotografowie Ziemi poszukiwani - konkurs międzynarodowy
fot. CloudFerro
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać satelitarne zdjęcie Ziemi, wygenerowane na jednej z trzech dostępnych bezpłatnie platform:
CREODIAS, WEkEO lub CODE-DE. Systemy te pozwalają wyszukiwać, przeglądać i przetwarzać zdjęcia z satelitów programu Copernicus, krążących wokół naszej planety. Hasło tegorocznej edycji konkursu brzmi: „Together for Green Earth!” (pol. „Razem dla zielonej Ziemi!”), dlatego zgłoszenia konkursowe powinny przedstawiać zmiany klimatyczne, uchwycone przez satelity w ostatnich latach.
-
Nie da się już dłużej zaprzeczać temu, że pożary, huragany, powodzie i susze są bezpośrednimi konsekwencjami globalnego ocieplenia, spowodowanego zachwianiem naturalnej równowagi. Organizując konkurs na satelitarną fotografię Ziemi chcemy zwrócić uwagę na potrzebę większej dbałości o ekosystem naszej planety, a przez jego międzynarodowy charakter także pokazać, jak alarmująca sytuacja klimatyczna jednoczy i motywuje do proekologicznego działania - mówi Joanna Małaśnicka z CloudFerro.
Przygotowanie zdjęcia konkursowego z wykorzystaniem zasobów platform CREODIAS, CODE-DE czy WEkEO nie powinno zająć uczestnikom więcej, niż godzinę. Szczegółowy regulamin oraz formularz do przesyłania zgłoszeń dostępny jest na stronie internetowej konkursu (
cloudferro.com). Dla zainteresowanych, organizatorzy przygotowali krótką instrukcję wyjaśniającą, jak pozyskać i opracować wybrane na platformie zobrazowanie. Na 26 października zaplanowany jest również warsztat online (
cloudferroteam145.clickmeeting.com), prezentujący jak krok po kroku wyszukać i pobrać zdjęcia satelitarne. Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do 31 października 2021 r.
Europejskie CREODIAS, WEkEO oraz niemieckie CODE-DE to nowatorskie rozwiązania chmurowe, które stworzyło i obsługuje polskie CloudFerro. Każdego dnia na te platformy trafia ok. 25 terabajtów zdjęć z europejskich satelitów programu obserwacji Ziemi Copernicus. To potężna ilość danych, którą można porównać do ponad 12 tys. godzin filmu HD czy 7,5 miliona zdjęć zrobionych aparatem o rozdzielczości 12 megapikseli.
fot. CloudFerro
Źródło: planetpartners.pl