16 listopada o godzinie 1:27 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego wystartowała rakieta nośna Falcon 9 wynosząc na orbitę załogową kapsułę SpaceX Crew-1 z czwórką astronautów na pokładzie. Lot przebieg zgodnie z planem i już po zaledwie dobie statek Crew Dragon firmy SpaceX zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczynając pierwszą kontraktową misje załogową dla agencji kosmicznej NASA.
Astronauci SpaceX Crew-1 udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną fot: NASA/Joel Kowsky
Na pokładzie Crew-1 znalazło się trzech amerykańskich astronautów Mike Hopkinsa (dowódca), Victor Glover, Shannon Walker oraz Japończyk Soichi Noguchi. Według założeń misja ma trwać 180 dni, więc lot powrotny powinien odbyć się w połowie kwietnia 2021 roku. Kapsuła Dragon powróci na Ziemię przez wodowanie w celu ponownego użycia w przyszłych lotach.
W dniu 12 listopada 2020 roku przedstawiciele NASA wyrazili zgodę na rozpoczęcie przez SpaceX regularnych lotów rotacyjnych załogi stacji (ISS), sygnalizując tym samym przejście pojazdu Crew Dragon z fazy rozwojowej do fazy operacyjnej. W trakcie trwania misji astronauci będą mieszkać i pracować razem z trzema astronautami misji Sojuz MS-17 tworząc Ekspedycję 64.
Misję SpaceX Crew-1 poprzedziła udana demonstracyjna załogowa misja SpaceX DM-2, której start odbył się 30 maja 2020 roku. Na pokładzie statku znalazło się dwóch amerykańskich astronautów Robert Behnken i Douglas Hurley. Zobacz więcej Link.
Falcon 9 to dwustopniowa rakieta nośna, zaprojektowana i stworzona przez firmę SpaceX. Głównym przeznaczeniem rakiety jest wynoszenie ładunków na orbitę oraz wykonywanie misji bezzałogowych i załogowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Warto wspomnieć, że obecnie jest to jedyna rakieta, której pierwszy stopień może wylądować i być użyty ponownie. Według SpaceX zastosowanie do ponownego użytku pierwszego stopnia rakiety będzie w stanie obniżyć koszt lotu nawet do 30%.
Według szacunków za wysłanie jednego astronauty na stację (ISS) NASA zapłaci firmie SpaceX około 55 milionów dolarów. Dla porównania Rosjanom za dostarczenie astronauty pojazdem typu Sojuz, na stację (ISS) NASA płaciła 86 milionów dolarów. Oszczędność dla agencji kosmicznej NASA w tym przypadku będzie znacząca.
Astronauci SpaceX Crew-1 udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną fot: NASA/Joel Kowsky