NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Stworzony przez Polaków "Leopard" usprawni podejmowanie decyzji w przestrzeni kosmicznej

Astronautyka4 sierpnia 2020 kanadyjska firma GSTS (Global Spatial Technology Solutions), działająca w obszarze Sztucznej Inteligencji (AI) i Analizy Morskiej, została wyłoniona w konkursie przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną (CSA). Projekt realizowany w ramach programu rozwoju technologii kosmicznej CSA polegał będzie na opracowaniu technologii wykorzystującej wizję komputerową i sztuczną inteligencję dla podejmowania lepszych decyzji podczas operacji w przestrzeni kosmicznej (takich jak np. lądowniki badawcze, łaziki, robotyka lub systemy obserwacji Ziemi).

Image  by Astronomia24
Stworzony przez Polaków "Leopard" usprawni podejmowanie decyzji w przestrzeni kosmicznej
fot. KP Labs


To wielka przyjemność być częścią tego projektu i móc wesprzeć GSTS naszym produktem, w zakresie oceny wydajności naszej nowo opracowanej jednostki przetwarzania danych Leopard w szeregu różnorodnych zastosowań odnoszących się do misji kosmicznych. Przetwarzanie danych na orbicie stanowi przełom w dotychczasowym podejściu do analizy informacji. Wierzymy, że udostępniona przez nas jednostka przetwarzania danych o nazwie Leopard, pozwoli na osiągnięcie zamierzonych celów misji. Stawiane przed zespołem KP Labs zadanie, polegające na przetestowaniu i adaptacji głębokich sieci neuronowych, niewykorzystywanych dotychczas w przestrzeni kosmicznej, umożliwi ich implementację w ramach jednostki obliczeniowej Leopard oraz pozostałej infrastruktury. Wierzę, że rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji wspomogą eksplorację kosmosu, w której autonomia poszczególnych rozwiązań pozwoli w przyszłości radzić sobie z coraz większą złożonością scenariuszy i odkrywać tajemnicze światy – powiedział Michał Zachara, dyrektor operacyjny KP Labs.

Astronomia24
fot. KP Labs


Ten wkład umożliwi GSTS rozszerzenie zakresu rosnących możliwości AI na sektor kosmiczny, w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji w oparciu o te same techniki, które stosujemy obecnie w obszarze morskim, umożliwiając wykrywanie, rozpoznawanie i przewidywanie danych zjawisk – powiedział Richard Kolacz, dyrektor generalny GSTS. – Odzwierciedleniem zastosowanej technologii jest przykład umieszczenia na orbicie instrumentu optycznego, pełniącego rolę oczu, i komputera stanowiącego jego mózg, umożliwiającego natychmiastowe podjęcie decyzji w czasie rzeczywistym, bez konieczności przekazywania wszystkich danych na Ziemię. Jest to pierwszy krok w rozwoju prawdziwie autonomicznego potencjału kosmicznego – dodał Richard Kolacz.

Astronomia24
fot. KP Labs


Wizja komputerowa obejmuje automatycznej ekstrakcji, analizie i zrozumieniu informacji pozyskanych z obrazów cyfrowych. Dzięki zastosowaniu uczenia maszynowego, które jest rodzajem sztucznej inteligencji, można znacznie usprawnić i zoptymalizować proces ekstrahowania istotnych informacji znacznie szybciej i dokładniej niż jest w stanie zrobić to człowiek. Dokładność i aktualność informacji stanowi klucz do eksploracji przestrzeli kosmicznej, jednego z najbardziej ekstremalnych środowisk, jakie można sobie wyobrazić.

Astronomia24
fot. KP Labs


O KP Labs.

KP Labs to innowacyjna firma z sektora New Space z siedzibą w Gliwicach. Misją spółki jest przyspieszenie eksploracji przestrzeni kosmicznej przez rozwój autonomicznych statków kosmicznych i technologii robotycznych. Doświadczenie KP Labs obejmuje m.in. oprogramowanie lotne, instrumenty do obrazowania hiperspektralnego, algorytmy AI oraz wysokowydajną jednostkę obliczeniową Leopard umożliwiającą przetwarzanie danych na orbicie. Więcej informacji można znaleźć na stronie kplabs.pl


Źródło: imagopr.pl, KP Labs.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Sky-Watcher Dobson 6 czy Sk...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1367 1 Nadia805
23-11-2024 09:34
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7578 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3665 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51214 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42