W czwartek 19 stycznia doszło na Słońcu do rozbłysku klasy M3.2 z grupy plam 1402. Zdarzenie trwało znacznie dłużej niż te mające miejsce w niedalekiej przeszłości. Koronalny wyrzut masy, który towarzyszył rozbłyskowi sprawił, że obłok plazmy frunie w kierunku Ziemi. Istnieje duża szansa na powstanie zórz polarnych - również nad obszarem Polski.
Zorze polarne przybierają różne barwy. Wiele zależy od gazów.
Zorze polarne nad naszym krajem nie należą do zjawisk popularnych. Fakt, że się zdarzają jest jednak niepodważalny. W sieci możemy znaleźć wiele zdjęć wykonanych przez obserwatorów nieba. W ramach ciekawostki warto wspomnieć o zróżnicowanych kolorach zórz. Ich barwa zależy głównie od określonego gazu. Tlen świeci na zielono i czerwono. Azot daje barwę purpurową i bordo. Wodór i hel odpowiadają natomiast za kolor niebieski i fioletowy.
Z racji tego, że podczas przynajmniej kilkunastogodzinnego rozbłysku na Słońcu doszło do wyrzutu masy (głównie w kierunku Ziemi), istnieje duża szansa na zauważenie zórz w wielu rejonach świata. Tak jak wspomnieliśmy - również w Polsce. Wiatr słoneczny wejdzie w bezpośredni kontakt z ziemską magnetosferą w sobotę około godziny 22:00/23:30.
Rozbłysk słoneczny klasy M3.2 z 19 stycznia. Credit: NASA, SDO
Zachęcamy wszystkich do prowadzenia obserwacji. Wiele zależeć będzie m.in. od warunków pogodowych. Trzymajmy kciuki.
Przypominamy również o możliwości śledzenia aktualnego rozmieszczenia zorzy polarnej na naszej stronie.
Proszę nie sugerować się takimi komentarzami. Jeżeli mieszkasz w północnej Polsce to masz szanse na zobaczenie zorzy. Wszystko się okaże już za kilka godzin gdy plazma dotrze do magnetosfery.
wydaję się, jakby za chwile miało sie przejasnić, moze coś z tego bedzie? Śnieg juz od godziny nie pada, za chwile wyłączą sie latarnie(23:30) bedę czekał do północy przynajmniej, a moze i dłużej, jak będzie widac gwiazdy Nie podarował bym sobie, gdybym sie dowiedział, że było widać, a ja to przespałem. Jeszcze nigdy nie widziałem zorzy. Oczywiście aparat przygotowany wrazie "W"