23 stycznia na powierzchni Słońca miał miejsce bardzo silny rozbłysk klasy M8.7 pochodzący z grupy plam 1402. Rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy częściowo skierowany ku naszej planecie. Obłok wiatru słonecznego dotrze do ziemskiej magnetosfery dziś około godziny 15-16 (+/- 7godzin). Ponownie w okolicach koła podbiegunowego jak i w krajach skandynawskich będzie można obserwować zorze polarne.
Rozbłysk klasy M8.7 z grupy plam 1402 z 23 stycznia.
fot. NASA/SDO
Wczorajszy rozbłysk jest najsilniejszym rozbłyskiem zanotowanym od listopada 2011 roku. Powstała w wyniku burza słoneczna należy do najsilniejszej od 2005 roku. Grupa plam 1402 jest w ostatnim czasie bardzo aktywnym rejonem na powierzchni naszej dziennej gwiazdy. To właśnie z tej grupy pochodził rozbłysk z 19 stycznia, który spowodował pojawienie się licznych zórz polarnych w okolicach koła podbiegunowego, a także w krajach skandynawskich (20.01.2012 - Wybuch na Słońcu. Duża szansa na zorzę polarną nad Polską.). Także i tym razem istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia tego pięknego zjawiska nad terytorium naszego kraju.
Zorze polarne nad naszym krajem nie należą do zjawisk popularnych. Fakt, że się zdarzają jest jednak niepodważalny. W sieci możemy znaleźć wiele zdjęć wykonanych przez obserwatorów nieba. W ramach ciekawostki warto wspomnieć o zróżnicowanych kolorach zórz. Ich barwa zależy głównie od określonego gazu. Tlen świeci na zielono i czerwono. Azot daje barwę purpurową i bordo. Wodór i hel odpowiadają natomiast za kolor niebieski i fioletowy.
Rozbłysk M8.7 z 23 stycznia. Credit - NASA, SDO, SOHO
Podczas trwania burzy magnetycznej mogą pojawiać się również lokalne problemy z łącznością radiową i systemami nawigacji satelitarnych GPS.
Zachęcamy wszystkich do prowadzenia obserwacji. Wiele zależeć będzie m.in. od warunków pogodowych. Trzymajmy kciuki.
Przypominamy również o możliwości śledzenia aktualnego rozmieszczenia zorzy polarnej na naszej stronie.
Mam propozycję dla moderatorów. Trochę nie na temat, ale to jest w ostatnim czasie najczęściej odwiedzany post, więc tu wbijam A gdyby tak utworzyć nową galerię? Np. pod nazwą "Zjawiska pogodowe" wrzucało by sie tam zdjęcia zachodów słońca, burz, piorunów, może trąb powietrznych itd.itp.
To ja idę szukać zdjęć Dzieki. A tak propo tematu, u mnie narazie chmury, ale z tego co widzę na mapce, być moze rozpogodzi sie za chwilę. będę wypatrywał nocnej Tęczy
Ewentualnie rób zdjęcia północnego horyzontu. ISO 400/800 naświetlanie 15/30sec. Nie zawsze zorza jest widoczna gołym okiem a aparat potrafi ją uchwycić.
Byłem i jak narazie nic nie widać. paluchy mi zmarzły kilka 2-3 stopnie pod zerem. wyszedlem, było czyste niebo, po pół godzinie już chmury zasłoniły gwiazdy wrrrr...