Piękne bezchmurne niebo nad naszym krajem nie jest jedyną wiadomością dzisiejszego dnia, która powinna ucieszyć wszystkich obserwatorów nieba. Nad Polską widoczne były dziś bowiem
zorze polarne. Jak wiadomo nie jest to zjawisko, które możemy z terenu naszego kraju obserwować codziennie. Co warto podkreślić - tym razem zorze
zaobserwowano nie tylko w północnej części Polski.
Zorza polarna nad Białymstokiem 17.03.2013 fot: sp4tkl
Zorze polarne nad naszym krajem nie należą do zjawisk występujących często. Fakt, że się zdarzają jest jednak niepodważalny. W sieci możemy znaleźć wiele zdjęć wykonanych przez obserwatorów nieba. Najświeższe wykonano dziś tj.
17 marca 2015 roku. Jeśli również Wy byliście świadkami fantastycznego i barwnego widowiska, to z pewnością należycie do niewielkiej grupy
szczęściarzy. Wielu mieszkańców naszej planety, by zobaczyć zorze organizuje
wyprawy do krajów usytuowanych na wysokich szerokościach geograficznych, a więc za kołami podbiegunowymi. Właśnie tam zjawisko to widoczne jest zdecydowanie częściej.
W ramach ciekawostki warto wspomnieć o zróżnicowanych
kolorach zórz. Ich barwa zależy głównie od określonego gazu. Tlen świeci na zielono i czerwono. Azot daje barwę purpurową i bordo. Wodór i hel odpowiadają natomiast za kolor niebieski i fioletowy.
17.03.2015 Przesłane zdjęcie przez użytkownika
KicArt. Miejsce: Lubań.
18.03.2015 Przesłane zdjęcie przez użytkownika
dzejdzej184. Miejsce: Trzcinica (woj. wielkopolskie).
18.03.2015 Przesłane zdjęcie przez użytkownika
perkusistka. Miejsce: Kanada.
18.03.2015 Przesłane zdjęcia przez użytkownika
andre. Miejsce: Okolice Rzeszowa
Zachęcamy również wszystkich obserwatorów nieba do wysyłania własnych fotografii wykonanych podczas samodzielnych obserwacji.
Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu.
Zobacz też:
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2015 roku
- 20 marca czeka nas częściowe zaćmienie Słońca
Źródło: astronomia24.com