NAJCIEKAWSZE NEWSY

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24

Reklama

Lądownik Schiaparelli rozbił się na powierzchni Marsa

Satelity i Sondy KosmiczneWspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej i Roskosmosu, który zakładał własne badania na powierzchni Marsa rozpoczął się od kraksy. Lądownik Schiaparelli, który 19.10.2016 r. miał wylądować na Czerwonej Planecie rozbił się o jego powierzchnię. Sonda Mars Reconnaissance Orbiter wykonała pierwsze zdjęcia, które potwierdzają upadek. Jeden z kolejnych etapów tej misji zakłada przetransportowanie na planetę m.in. własnych łazików.

Image  by Astronomia24
Uderzenie miało nastąpić przy prędkości ponad 300km/h


Czytaj dalej: O nieudanym lądowaniu Schiaparelli na Marsie...

Maksimum meteorów z roju Orionidów - noc z 21/22 października 2016

Meteory i MeteorytyW nocy z 21 na 22 października czeka nas kolejne maksimum meteorów. Tym razem przyszedł czas na Orionidy. Szacuje się, że w ciągu godziny obserwatorzy będą mogli zobaczyć około 30-50 obiektów. Nie sposób jednak przewidzieć ich dokładnej ilości. Przypomnijmy, że w latach 2006 i 2007 w ciągu godziny można było dostrzec nawet 70 obiektów! Oby i w tym roku aktywność Orionidów spełniła nasze oczekiwania.

Image  by Astronomia24
Radiant znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt fot: K.Brandon


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Orionidów 2016...

Project Blue zakłada budowę teleskopu, który zbada układ Alfa Centauri.

TeleskopyNowy projekt organizacji prywatnej Project Blue zakłada zbudowanie teleskopu, który skoncentrowałby się tylko i wyłącznie na obserwacji układu Alfa Centauri, gdzie w pobliżu znajdują się od niedawna popularne obiekty takie jak planeta Proxima B i jej gwiazda Proxima Centauri. Celem jest pozyskanie wiedzy na temat planet bliźniaczo podobnych do Ziemi i poszukiwanie dowodów na istnienie życia.

Image  by Astronomia24
Teleskop miałby skoncentrować się na obszarze potencjalnie bogatym w bliźniacze Ziemi planety.


Czytaj dalej: O projekcie organizacji...

Najbliższe noce sprzyjają obserwacji Urana. Opozycja planety już 15 października!

Planety i EgzoplanetyPrzez najbliższe dni będziemy mieli dobrą okazję do obserwacji Urana. Już 15 października gazowy olbrzym znajdzie się w opozycji do Słońca stwarzając nam najlepsze warunki do jego obserwacji w tym roku. Opozycja w astronomii ma miejsce, gdy dwa ciała niebieskie oglądane z Ziemi znajdują się naprzeciwko siebie na niebie - Oznacza to, że Uran i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi.

Image  by Astronomia24
Uran - siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego.


Czytaj dalej: O opozycji Urana 2016...

Maksimum meteorów z roju Drakonidów 2016 - noc z 8/9 października

Meteory i MeteorytyW nocy z 8 na 9 października czekają nas atrakcje związane z deszczem meteorów z roju Drakonidów. Rój ten aktywność osiąga co roku w dniach od 6 do 10 października. Tegoroczne maksimum przypada właśnie na sobotę 8 października i co ważne - obserwacji nie będzie zbytnio utrudniał Księżyc, który niewiele później, bo 9 października znajdzie się w pierwszej kwadrze.

Image  by Astronomia24
Deszcz Drakonidów w 2011 roku. Autor: Pere Soler


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Drakonidów 2016...

Łazik Curiosity żegna się z malowniczym obszarem Marsa. Rusza kolejny etap misji.

Satelity i Sondy KosmiczneŁazik Curiosity pracujący na Marsie rozpoczął 1 października 2016 r. kolejny etap misji. Po zebraniu próbki z jednego z najbardziej malowniczych obszarów planety jakie dotąd poznano, maszyna uda się w kierunku wyższych partii gór. Mimo, że łazik dostarczył już wielu materiałów, to wyniki badań młodszych warstw góry Sharp również mogą nas bardzo zaskoczyć.

Image  by Astronomia24
Łazik uda się teraz w kierunku wyższych partii góry Sharp fot: NASA/JPL-Caltech/MSSS


Czytaj dalej: O kolejnym etapie misji na Marsie i dotychczasowych odkryciach...