Znamy laureatów drugiej edycji organizowanego przez Urząd Marszałkowski Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych. Nagrodą jest wyjazd na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii w Chorwacji. Finał rywalizacji odbył się (17 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim.
Finał konkursu astronomicznego dla gimnazjalistów
Celem konkursu jest promocja edukacji astronomicznej, dorobku nauk matematyczno-przyrodniczych, promowanie metody projektu w edukacji szkolnej oraz promocja dorobku najwybitniejszych uczonych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Urząd Marszałkowski zorganizował przedsięwzięcie w związku z obchodami Roku Kopernika oraz ze względu na realizację projektu mającego na celu promocję marki województwa kujawsko-pomorskiego jako „regionu astronomicznego”.
- To już druga edycja tego przedsięwzięcia, jednego z wielu projektów realizowanych przez samorząd województwa z myślą o popularyzacji astronomii i nauk ścisłych. Laureaci ubiegłorocznego konkursu przywieźli z obozu w Chorwacji nowe umiejętności i wiele wspaniałych wrażeń. W tym roku z pewnością będzie podobnie – mówi marszałek Piotr Całbecki.
W ramach konkursu można było składać praktyczne zespołowe projekty badawcze obejmujące tematykę astronomiczną, w tym prace obserwacyjne i konstrukcyjne, a także indywidualne projekty badawcze, w których tematyka astronomiczna przedstawiana jest w kontekście historii, kultury i sztuki.
W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 40 prac. W finale, który odbył się 17 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim rywalizowali autorzy 16 indywidualnych i zespołowych projektów (lista finalistów tutaj). Uczniowie reprezentowali swoje prace członkom Rady Programowej Astrobaz złożonej z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wybrała 5 zwycięskich zespołów i 3 osoby z projektami indywidualnymi.
Laureaci w kategorii projektów indywidualnych (ex aequo):
- Bartkowska Martyna , Gimnazjum w Unisławiu (powiat chełmiński) – „Fazy Księżyca”,
Gumienna Monika, Zespół Szkół, Gimnazjum im. J.P II w Gostycynie (powiat tucholski) – „Na gwiezdnych szlakach pomorskich kościołów”,
- Ratajczyk Jakub, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy (powiat inowrocławski) – „Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka”.
Wyróżnienie: Trzciński Adam, Zespół Szkół w Złejwsi Wielkiej (powiat toruński) – „Wyznaczanie wysokości wzgórz i gór na Księżycu”.
Laureaci w kategorii projektów zespołowych (ex aequo):
- Błaszak Milena, Gajda Klaudia Ilona, Kwiatkowski Paweł, Publiczne Gimnazjum w Dobrem (powiat radziejowski), „W jaki sposób i dlaczego warto obserwować Księżyc”,
- Magier Martyna, Muszyński Marcel, Stefański Kacper, Zespół Szkół i Placówek w Radziejowie, „Komety zadziwiające i kapryśne ciała niebieskie w Układzie Słonecznym”,
- Cimoch Agata, Król Wiktoria, Pokrywczyńska Agata, Zespół Szkół w Złejwsi Wielkiej (powiat toruński), „Wyznaczanie mimośrodu orbity Księżyca”,
- Fijałkowska Syntia, Pilonska Magdalena, Kwiatkowska Dominika, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gostycynie (powiat tucholski), „Dlaczego z maluchami warto odkrywać układ słoneczny?”,
- Agnieszka Kazimierska, Mrówczyńska Justyna, Przybylski Michał, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy (powiat inowrocławski), „Zegary Słoneczne - zaklinacze czy mierniki czasu?”.
Nagrodami są vouchery na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii dla 18 laureatów. Obóz planowany jest w terminie 28 lipca – 8 sierpnia.
Wojewódzki Konkurs Astronomiczny jest realizowany w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym II”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa. Liderem projektu jest Biuro Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.
O pierwszej edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego: kujawsko-pomorskie.pl
Informacja prasowa: Beata Krzemińska