O godzinie 8:10 (czasu polskiego) z rosyjskiej bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu rakieta Dniepr wyniosła na orbitę okołoziemską
pierwszego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL "Lem" wraz z 32 innymi satelitami na pokładzie. Do głównych zadań satelity należeć będzie obserwowanie jaśniejszych i gorętszych gwiazd od Słońca. Badania te przyczynią się do lepszego poznania procesów konwekcyjnych, zachodzących we wnętrzu masywnych gwiazd.
"Lem" - Pierwszy polski satelita naukowy
Po 15 minutach i 50 sekundach po starcie na wysokości 650 km nad Oceanem Indyjskim doszło do
odłączenia satelity BRITE-PL "Lem" od górnego stopnia rakiety nośnej Dniepr. Ze względu na
wojskowy charakter bazy możliwość śledzenia jak i obserwacji samego startu była znacząco ograniczona. W bazie Dniepr, znajdują się wyrzutnie wojskowych pocisków balistycznych służących między innymi do przenoszenia głowic nuklearnych.
Na potrzeby naukowe rakieta Dniepr została zmodyfikowana do celów cywilnych tak aby móc przenosić zamiast głowic nuklearnych inne ładunki. Satelity typu
BRITE należą do tzw. nanosatelitów o wadze nieprzekraczającej 10 kg. Satelita
Lem, którego nazwa pochodzi od nazwiska pisarza Stanisława Lema jest niewielkim sześcianem o boku 20 cm i wadze niecałych 7 kg.
Odebranie pierwszego sygnału z satelity będzie możliwe już kilka godzin po starcie. Za łączność z satelitą Lem odpowiedzialna jest stacja kontroli lotów znajdująca się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK) w Warszawie.
Na
29 grudnia zaplanowano start chińskiej rakiety nośnej Długi Marsz 4B, która wyniesie w przestrzeń kosmiczną drugiego polskiego satelitę naukowego
Heweliusz. Na pokładzie Heweliusza dodatkowo zostanie umieszczona karta pamięci, na której znajdują się nadesłane zdjęcia w ramach akcji "WYŚLIJ ZDJĘCIE W KOSMOS".
Start rakiety Dniepr 21.11.2013 Autor: Kosmotras (RU-UA-KZS)
Zobacz też:
-
Ruszyła akcja "WYŚLIJ ZDJĘCIE W KOSMOS"
-
Pakiet informacyjny o satelicie BRITE-PL "Lem"
Źródło: brite-pl,
wikipedia.org