Już w niedzielę będziemy mieli kolejną szansę na podziwianie pięknego zjawiska jakim jest deszcz meteorów. Jak co roku w nocy z 17 na 18 listopada przypada maksimum
Leonidów tworząc na niebie wyjątkowy spektakl. Podczas tegorocznego maksimum obserwacje będzie utrudniał nam Księżyc znajdujący się w pełni, uniemożliwiając tym samym dostrzeżenie najsłabszych obiektów. Nic jednak straconego. Nadal będziemy mogli
zaobserwować od 10 do 20 meteorów w ciągu godziny.
Obecności Leonidów możemy spodziewać się aż do 23 listopada
Leonidy są pozostałością po komecie
55P/Tempel-Tuttle odkrytej na przełomie lat 1865-1866. Kometa ta zalicza się do grupy komet typu Halleya. Drobne cząsteczki i pyłki wejdą w Ziemską atmosferę z bardzo dużą prędkością, tworząc nam wyśmienite warunki do obserwacji.
Rój Leonidów należy do jednego z najszybszych znanych nam rojów. Spadające meteory osiągają prędkość dochodząca do nawet 72 km/s.
Warto wspomnieć, że rój pochodzący od komety 55P/Tempel-Tuttle ma już swoje lata świetności za sobą. W przeszłości tworzył wyjątkowo spektakularne deszcze. W 1833 roku w Ameryce Północnej zanotowano w ciągu godziny prawie
26 700 meteorów na godzinę, a kilkadziesiąt lat później - w roku 1966 aktywność roju oszacowano na 140 tysięcy meteorów w ciągu godziny. Mimo, że tegoroczne prognozy nie są zbyt obiecujące zachęcamy wszystkich obserwatorów do podziwiania tego pięknego zjawiska.
Gdzie szukać meteorów?
Meteorów z tego roju musimy szukać na
północno-wschodnim horyzoncie. Radiant (miejsce z którego rozbiegają się meteory) znajduję się się w pobliżu gwiazdy poczwórnej Gamma Leonis w gwiazdozbiorze Lwa. Obserwacje tego roju są zalecane w drugiej połowie nocy, gdy radiant znajdzie się wyżej nad horyzontem. Warto jednak już po godzinie 23:00 skierować wzrok ku niebu.
Przypominamy aby nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się właśnie w tym rejonie. Życzymy wszystkim dobrej pogody i czystego nieba.
-
Sprawdź aktualne zachmurzenie - Polska: sat24.com
Radiant Leonidów w gwiazdozbiorze Lwa (17 listopad 23:30) (Kliknij aby powiększyć)
Źródło: astronomia24.com