Dziś tj. 25 października zarejestrowano na Słońcu silny rozbłysk klasy X1.7 pochodzący z grupy plam 1882. Ostatni rozbłysk tej klasy miał miejsce 15 maja obecnego roku. 22 i 24 października na powierzchni Słońca miało miejsce 6 rozbłysków klasy M w tym kilka z koronalnym wyrzutem masy (CME) częściowo skierowanym ku Ziemi. Niewykluczone, że w ciągu 24 godzin dojdzie do kolejnych silnych rozbłysków, które mogłyby zakończyć się koronalnym wyrzutem masy.
Obecnie na powierzchni Słońca znajduje się 6-7 aktywnych obszarów.
Koronalny wyrzut masy to olbrzymi obłok plazmy wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną. Obłok sięgający milionom ton może osiągnąć prędkość nawet do 2000 km/s. Dzisiejszy rozbłysk nie był bezpośrednio skierowany w stronę naszej planety jednak lokalnie mogą pojawiać się
zorze polarne - szczególnie w rejonie koła podbiegunowego oraz w krajach skandynawskich. Niewykluczone są również niewielkie zakłócenia w pracy urządzeń GPS.
W ramach ciekawostki warto wspomnieć o zróżnicowanych
kolorach zórz. Ich barwa zależy głównie od określonego gazu. Tlen świeci na zielono i czerwono. Azot daje barwę purpurową i bordo. Wodór i hel odpowiadają natomiast za kolor niebieski i fioletowy.
Przypominamy również o możliwości śledzenia aktualnego rozmieszczenia zorzy polarnej oraz aktywności Słońca na naszej stronie.
Aktualizacja:
26.10.2013
13:25 - 7 godzin po rozbłysku klasy X1.7 doszło do kolejnego mocniejszego rozbłysku - tym razem klasy X2.1, pochodzącego z tej samej grupy plam 1882.
-
Zorza polarna (aktualne rozmieszczenie)
-
Aktywność Słoneczna
-
Pogoda Słoneczna
Źródło: astronomia24.com