Dzisiejszego wieczoru będziemy mieli kolejną szansę na podziwianie pięknego zjawiska jakim jest
deszcz meteorów. Tym razem czeka nas spektakl związany z rojem Orionidów. Rój
Orionidów podobnie jak Akwarydów związany jest bezpośrednio z kometą Halleya. Podczas maksimum będziemy mogli zaobserwować średnio 10-15 meteorów na godzinę. Warto przypomnieć że w latach 2006 i 2007 liczba meteorów możliwych do zaobserwowania w ciągu godziny wynosiła średnio 70.
Radiant znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt
Radiant czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory znajduje się w konstelacji
Oriona i
Bliźniąt. Nasz wzrok powinniśmy więc skierować w stronę wschodniego horyzontu. Kiedy rozpocząć obserwacje? Najlepiej przed godziną
24:00 jednak o tym czasie radiant będzie znajdował się jeszcze stosunkowo nisko. Z upływem czasu znajdzie się coraz wyżej nad wschodnim horyzontem, ułatwiając nam prowadzenie obserwacji.
Podczas tegorocznego maksimum Orionidów obserwacje będzie
utrudniał nam Księżyc znajdujący się tuż po pełni. Przypominamy aby nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się kilkanaście stopni od niego. Życzymy wszystkim dobrej pogody i czystego nieba.
Zachęcamy wszystkich obserwatorów nieba do wysyłania własnych fotografii wykonanych podczas samodzielnych obserwacji.
Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu.
Radiant w konstelacji Oriona i Bliźniąt (Kliknij na zdjęcie aby powiększyć)
Źródło: astronomia24.com fot: