W nocy z 5 na 6 maja czeka nas kolejna atrakcja związana z deszczem meteorów. Tym razem maksimum osiągnie rój
Eta Akwarydy, który powstaje na skutek przelotów w okolicy Słońca komety Halleya. Pozostawione przez kometę szczątki materii atakują Ziemie spalając się w atmosferze, tworząc przy tym doskonałe warunki do obserwacji. Podczas tegorocznego
maksimum możemy spodziewać się od 15 do nawet 30 obiektów na godzinę.
Maksimum meteorów z roju Eta Akwarydy już 5 maja
Główną cechą roju są długie jasne smugi, pozostające na niebie przez "dłuższy" czas. Nazwa roju meteorów pochodzi od nazwy gwiazdozbioru Wodnika (Aquarius).
Radiant (miejsce, z którego "rozbiegają się" meteory) znajduje się w granicach gwiazdozbioru Wodnika (północno-wschodnia część nieba) i jest stosunkowo nisko położony, a co za tym idzie możemy zauważyć wystrzeliwanie meteorów w górę. Eta Akwarydy są
aktywne na nocnym niebie od 19 kwietnia do 28 maja przy czym maksimum w tym roku przypada w nocy 5 na 6 maja. Kiedy prowadzić obserwacje? Obserwacje zalecamy prowadzić najlepiej po godzinie 02:00. Wtedy też radiant znajdzie się nad horyzontem. Nie oznacza to jednak, że po zmierzchu obecność meteorów będzie zerowa.
Po raz kolejny
przypominamy aby nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się kilka stopni od niego.
Mapka gdzie szukać meteorów:
Radiant (Wodnik) Eta Akwarydów - 5 Maj 2013 - 03:00 (Kliknij aby powiększyć)
Źródło: astronomia24.com