Czy każda Gwiazda znajdująca się w naszej Galaktyce posiada swoją planetę? Jeszcze do niedawna nie mogliśmy być pewni czy aby na pewno tak jest. Przełomem w tej sprawie okazały się badania prowadzone przez polskich astronomów z projektu OGLE oraz międzynarodowego zespołu PLANET. Badania ukazały jednoznacznie, że wokół każdej gwiazdy w Drodze Mlecznej krąży przynajmniej jedna planeta.
Artystyczna wizja planet krążących wokół gwiazd
fot. ESO / M. Kornmesser.
Do odkrycia przyczynił się zebrany materiał z obserwacji OGLE (Optyczny Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego) oraz danych uzyskanych przez zespół PLANET (Probing Lensing Anomalies NETwork). Teleskopy sieci PLANET zostały wykorzystane do ciągłej obserwacji wykrytych przez zespół OGLE zjawisk mikrosoczewkowania. Mikrosoczewkowanie grawitacyjne jest zjawiskiem, w którym obiekty soczewkujące mają (stosunkowo niewielką) masę rzędu masy Słońca. Do wspomnianego zjawiska dochodzi gdy na jednej linii znajdą się obserwowana gwiazda (źródło światła) oraz planeta. Efektem tego jest pojaśnienie, a następnie pociemnienie soczewkowanego źródła.
Uzyskane dane posłużą do oszacowania ile planet pozasłonecznych występuje w naszej Galaktyce. Jedno jest pewne - jest ich więcej niż do tej pory sądzono, a co za tym idzie zwiększa się szansa na odkrycie drugiej Ziemi. Praca opisująca wyniki badań zostanie opublikowana w najnowszym numerze tygodnika naukowego "Nature".