Amerykańska misja Mars Science Laboratory wystartowała w kierunku czwartej planety Układu Słonecznego. Sonda została wystrzelona w sobotę 26 listopada, natomiast w kosmos wyniesiono ją dzięki rakiecie Atlas V. Na uwagę zasługuje łazik Curiosity, który po dotarciu na Marsa pełnić będzie kluczową rolę badawczą. Celem misji jest krater Gale i panująca w jego okolicach atmosfera.
Misja Mars Science Laboratory rozpoczęta
fot. NASA, JPL-Caltech
Start rakiety nastąpił w sobotę 26 listopada z Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie. Lot w kierunku Marsa trwać będzie ponad 9 miesięcy. Lądowanie przewidziane jest na 5-6 sierpnia 2012 roku w kraterze Gale.
Łazik Curiosity o masie 899 kilogramów jest w stanie pokonać przeszkody o wysokości nawet 65 cm. Trasa dzienna ograniczona jest jednak do 200 metrów. Celem najnowszej misji jest zbadanie wspomnianego krateru Gale i znalezienie odpowiedzi na pytanie dotyczące warunków panujących w jego okolicach.
Stosunkowo niedawno pojawiły się przypuszczenia, mogące przekształcić się w naukową teorię - mowa o warunkach umożliwiających życie. Owe mogą rzekomo znajdować się w okolicach krateru. Standardowo już zbadane zostaną m.in. atmosfera i poziom kosmicznego promieniowania. Czy szansa na zbudowanie bazy na Marsie wzrośnie? O tym przekonamy się prawdopodobnie za kilka lat. Wszystko zależeć będzie od tempa analizy zgromadzonych materiałów. Główny etap misji trwać będzie 686 dni. Projekt pochłonie łącznie 2,5 miliarda dolarów.
(Kliknij na zdjęcie aby powiększyć) (Credit: NASA, JPL-Caltech, Ken Kremer)
Takie misje zawsze dają wielkie nadzieje, ciekaw jestem jak to wszystko się skończy, czy te 2,5 mld $ pójdzie w kosmos czy coś z tego będzie. Oby nie walnął w niego jakiś kosmiczny gruz, przecież marsjańska atmosfera jest rzadka i nie wszystko się w niej spala.
Curiosity skupia się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o powstanie życia - czy zależy to od otoczenia, czy może zagadka życa pozostanie niewyjaśniona zależy w dużej mierze od tej misji.
Dodaj komentarz
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.