NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24

Reklama

Księżyc w kolorowej odsłonie

KsiężycKsiężyc bezustannie cieszy się dużą popularnością wśród miłośników astronomii z całego świata. Jeśli śledziliście nasz portal wiecie, że w 2017 roku był on bohaterem m.in. kilku koniunkcji, ale też wielu doniesień zawierających nieśmiałe, ale i nieco śmielsze głosy o powrocie na jego powierzchnię. NASA opublikowała właśnie kolorowe zdjęcie Srebrnego Globu, ale o szczegółach przeczytacie już w dalszej części aktualności.

Image  by Astronomia24
Barwy widoczne na zdjęciu nie są przypadkowe


Czytaj dalej: I zobacz kolorowe zdjęcie Księżyca...

Maksimum meteorów z roju Geminidów 2017 - Noc z 13 na 14 grudnia

Meteory i MeteorytyJuż za 2 dni tj. 7 grudnia 2017 r. swoją aktywność rozpoczyna najobfitszy i najbardziej wyczekiwany rój meteorów w tym roku. Do maksimum Geminidów, które nastąpi już w nocy z 13 na 14 grudnia pozostało nam jeszcze kilkanaście dni, jednak my zachęcamy do prowadzenia obserwacji już od najbliższego czwartku. Z upływem każdej kolejnej doby obiektów możliwych do zaobserwowania będzie coraz więcej. Rój Geminidów należy bowiem do najbardziej regularnych i aktywnych rojów meteorów. W ciągu godziny będzie można zaobserwować nawet do 120 obiektów - zaraz po tym, gdy radiant roju znajdzie się w zenicie.

Image  by Astronomia24
Rój Geminidów aktywny jest od 7 do 17 grudnia. fot: Thomas W. Earle


Czytaj dalej: O tegorocznym deszczu meteorów z roju Geminidów 2017...

Gromada galaktyk Abell 2537 okiem niezniszczalnego teleskopu Hubble'a

Galaktyki Teleskop Hubble’a mimo swojego wieku wciąż dostarcza nam dziesiątki fantastycznych zdjęć. Na łamach naszego portalu docenialiśmy jego pracę już wielokrotnie. Czas zrobić to ponownie! Tym razem Hubble zajrzał do bardzo odległego zakątka Wszechświata, a dokładniej w miejsce, gdzie usytuowana jest gromada galaktyk o nazwie Abell 2537. Widok robi wrażenie.

Image  by Astronomia24
Mimo 27-letniej pracy teleskop Hubble'a wciąż ma się dobrze


Czytaj dalej: O teleskopie Hubble'a i zobacz zdjęcie Abell 2537...

15 grudnia start rakiety Falcon 9R z kapsułą Dragon CRS-13 (SpX-13)

Satelity i Sondy Kosmiczne15 grudnia o godzinie 16:35 czasu polskiego z platformy startowej SLC-40 znajdującej się na terenie kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station wystartuje rakieta nośna Falcon 9R, wynosząc na orbitę automatyczny statek transportowy Dragon CRS-13 (SpX-13) z 3 tonami ładunku dla astronautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Będzie to już trzynasta misja zaopatrzeniowa stacji (ISS) za pomocą statku Dragon Cargo w ramach programu Commercial Resupply Services.

Image  by Astronomia24
Dragon CRS-13 dostarczy zaopatrzenie stacji, sprzęt oraz nowe eksperymenty naukowe.


Czytaj dalej: O misji CRS-13 (SpX-13) oraz zobacz transmisje na żywo...

Przewrotny Przybysz już w księgarniach

Książki i czasopisma astronomiczneTym razem coś spoza książek z gatunku, z których czerpiemy wiedzę. Przed Wami bowiem historia, która bez wątpienia trafi w gusta większości miłośników szeroko pojętej astronomii. Kto powiedział, że miłośnicy astronomii wielbią tylko pozycje popularnonaukowe? Filozoficzne rozterki i lęki, spora dawka absurdu oraz szczypta nieordynarnej perwersji – to wszystko w najnowszej książce Andrzeja Przewrockiego „Przewrotny przybysz”. Ciekawie zapowiadająca się pozycja trafiła właśnie na nasze biurka. Zapoznajcie się z zapowiedzią i fragmentem książki, a już wkrótce tradycyjnie opublikujemy dla Was recenzję.

Image  by Astronomia24
Kto powiedział, że miłośnicy astronomii wielbią tylko pozycje popularnonaukowe?


Czytaj dalej: Zapowiedź książki Przewrotny Przybysz...

Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku.

AstronomiaTradycyjnie jak co roku publikujemy na naszym portalu kalendarz najciekawszych zjawisk astronomicznych czekających nas w 2018 roku. W przyszłym roku standardowo będziemy mogli podziwiać wiele ciekawych koniunkcji ciał niebieskich, opozycji planet czy też ulubionych przez Was deszczów meteorów. W 2018 roku jednym z najciekawszych zjawisk dla obserwatorów w naszym kraju będzie z całą pewnością całkowite zaćmienie Księżyca 27 lipca. Zapraszamy do zapoznana się z nowym kalendarzem!

Image  by Astronomia24
Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku.


Czytaj dalej: Zobacz kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku...

12 tys. euro dla zwycięzcy konkursu Fundacji SENER na Najlepszą Pracę Doktorską

AstronautykaFundacja SENER, część międzynarodowej grupy inżynieryjno-technologicznej SENER, rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do szóstej edycji konkursu na Najlepszą Pracę Doktorską. W konkursie może wziąć udział każda osoba, która w 2017 zdobyła tytuł doktora w jednej z tych dziedzin: inżynieria aerokosmiczna, inżynieria morska, infrastruktura i transport lub energia. Konkurs ma na celu wspieranie najbardziej zaawansowanych badań i obejmuje obszary działalności grupy SENER.

Image  by Astronomia24
Fundacja SENER została stworzona w 2002 roku.


Czytaj dalej: O konkursie prac doktorskich Fundacji SENER...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Teleskopy
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
7838 8 wiktorr7
10-11-2017 11:43
Najtańszy sensowny teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2780 2 wiktorr7
08-11-2017 12:07
Ruch Wszechświata - Nowa Te...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
572 0 Ruchwszechswiata
07-11-2017 20:22
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
214 0 Andrzej
07-11-2017 15:33
Pierwszy sprzęt astronomicz...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
5956 10 wiktorr7
07-11-2017 11:54