NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24

Reklama

The Manga Guide Fizyka, czyli recenzja drugiej części komiksowej serii od PWN

Książki i czasopisma astronomiczneNie tak dawno recenzowaliśmy dla Was The Manga Guide Wszechświat, czyli pozycję skonstruowaną w formie japońskiego komiksu, która (co istotne) może pochwalić się zawartością bogatą w ogromną porcję wiedzy. Warto również przypomnieć, że za wydanie odpowiada wydawnictwo PWN, które zapewniło, że na rynku pojawi się cała seria The Manga Guide, na którą składać się będą części traktujące o zagadnieniach z zakresu: mikroprocesorów, baz danych, biologii molekularnej, biochemii, a także fizyki. Właśnie część poświęconą fizyce przyjdzie nam dziś dla Was zrecenzować!

Image  by Astronomia24
Podczas ciekawie zaprojektowanej historii, fizyka sprawia wrażenie prostszej niż wydaje się na co dzień


Czytaj dalej: Recenzję komiksu "The Manga Guide Fizyka"...

Jak widać polski sektor kosmiczny? Pierwszy raport wizerunkowy branży.

AstronautykaSektor kosmiczny, kojarzony wcześniej głównie z nauką, stał się dzisiaj istotną częścią rozwoju biznesu. Za jego ewolucją powinna iść właściwa zmiana komunikacji. Potencjał branży w tej kwestii prezentuje „Raport nt. wizerunku polskiego sektora kosmicznego w Polsce”, który powstał na zlecenie Agencji Rozwoju Przemysłu. Pomysłodawcą pierwszego tego rodzaju w Polsce opracowania jest Europejska Fundacja Kosmiczna, która objęła także merytoryczny nadzór nad powstaniem publikacji. Za jej przygotowanie odpowiadała firma Planet PR, część medialną raportu przygotował PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Image  by Astronomia24
Pierwszy raport wizerunkowy polskiej branży kosmicznej


Czytaj dalej: O szczegółach raportu polskiego sektora kosmicznego...

55 i 56 załoga stacji (ISS) rozpoczyna przygotowania do misji Sojuz MS-08

Statki kosmicznePrzyszła 55 i 56 stała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rozpoczyna przygotowania do misji Sojuz MS-08, która została przewidziana na 21 marca 2018 roku. 4 marca astronauci wyruszyli na lotnisko Chkalovsky pod Moskwą, skąd udali się na ostatni etap szkoleń przedwstępnych. Przez dwa tygodnie załoga przejdzie bogaty program szkoleniowy na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie.

Image  by Astronomia24
Załoga R.Arnold, O.Artiemjew i A.Feustel.


Czytaj dalej: O szczegółach misji Sojuz MS-08...

Przewrotny Przybysz - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneTym razem na nasze biurko trafiła specyficzna książka pt. Przewrotny Przybysz autorstwa Andrzeja Przewrockiego – absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, który napisał m.in. monografię „Łączenie spółek kapitałowych”. Omawiany przez nas Przewrotny Przybysz to kierunek zupełnie inny i nie da się ukryć – specyficzny. Nie ukrywamy, że spodziewaliśmy się zdecydowanie większej ilości cech łączących tę książkę z szeroko pojętą astronomią.

Image  by Astronomia24
Specyficznym elementem książki jest próba spojrzenia na świat ludzi z perspektywy aniołów stróżów, jak się okazuje – bytów również niedoskonałych


Czytaj dalej: Recenzję książki "Przewrotny Przybysz"...

W atmosferze egzoplanety WASP-39b odkryto bardzo dużo pary wodnej

TeleskopyMiędzynarodowy zespół naukowców zajmujący się badaniem odległych planet pozasłonecznych opublikował zaskakujące wyniki badań. W atmosferze odległej o 700 lat świetlnych egzoplanety WASP-39b odkryto bardzo duże ilości pary wodnej. WASP-39b swoją strukturą przypomina gorącego Saturna. Naukowców zaskoczył fakt, że egzoplaneta wokół siebie posiada aż trzykrotnie więcej pary wodnej, niż się spodziewano. Oznacza to, że musiała powstać w inny sposób niż Saturn.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja egzoplanety WASP-39b Autor: NASA, ESA


Czytaj dalej: O odkryciu dużej ilości pary wodnej w atmosferze WASP-39b...

Potężna eksplozja na Proxima Centauri. W układzie planetarnym gwiazdy nie może istnieć życie?

Planety i EgzoplanetyZespół astronomów pod kierownictwem Meredith MacGregor oraz Alycii Weinberger z Carnegie Institute for Science dokonał odkrycia masywnego rozbłysku pochodzącego od najbliższej gwiazdy innej niż Słońce - Proxima Centauri. Zaobserwowany rozbłysk miał miejsce w marcu ubiegłego roku. Odkrycia udało się dokonać podczas ponownej analizy danych obserwacyjnych, zebranych w ubiegłym roku za pomocą radioteleskopu ALMA. Wyniki badań zostały przedstawione w czasopiśmie Astrophysical Journal Letters.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja rozbłysku na Proxima Centauri.


Czytaj dalej: O szczegółach odkrycia masywnego rozbłysku na Proxima Centauri...

Woda istnieje na całym Księżycu, a nie jak twierdzono tylko w okolicach biegunów!

KsiężycŚwiat obiegły informacje, z których wynika, że woda istnieje na całej powierzchni Księżyca! Odkrycie to jest niezwykle intrygujące. Faktem jest, że tego typu dane mogą usprawnić ekspertom ustalenie źródła jej istnienia. Jeżeli okaże się, że woda jest na tyle łatwo dostępna, że będzie można ją wykorzystać podczas misji załogowych, to nie będzie ulegać wątpliwości możliwość jej wykorzystania zarówno jako wody pitnej, ale też jako element umożliwiający zamianę jej w wodór i tlen. Tym samym zespoły misyjne mogłyby zapewnić sobie zasoby paliwa i tlenu.

Image  by Astronomia24
Czy na Księżycu istnieje więcej wody niż mogłoby nam się wydawać? Autor: NASA


Czytaj dalej: O nowych doniesieniach dotyczących istnienia wody na Księżycu...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Humor
TEMATY OGÓLNE
3466 4 joggi
13-03-2018 14:08
Teleskopy
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
9932 8 wiktorr7
10-11-2017 11:43
Najtańszy sensowny teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
3809 2 wiktorr7
08-11-2017 12:07
Ruch Wszechświata - Nowa Te...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1348 0 Ruchwszechswiata
07-11-2017 20:22
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
690 0 Andrzej
07-11-2017 15:33