NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

SENER Polska rozwija technologię urządzeń do montażu satelitów

AstronautykaW ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Polish Industry Incentive Scheme”, który służy podnoszeniu kompetencji krajowych firm w sektorze kosmicznym, SENER Polska realizuje kontrakt na rozwój technologii tzw. clamp bandów, czyli mechanizmów łączących satelity z urządzeniami do ich transportu i montażu. Ten projekt to także duży sukces programu stażowego Agencji Rozwoju Przemysłu – rolę głównego inżyniera pełni bowiem laureat pierwszej edycji programu.

Image  by Astronomia24
Kolejny krok rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego
fot. SENER Polska


Czytaj dalej: O SENER Polska oraz rozwoju technologi tzw. clamp bandów...

2,4 mln mieszkańców Ziemi zgłosiło się po bilet na Marsa

NASABezzałogowy lądownik InSight wyląduje na Marsie w listopadzie 2018 roku. Wyposażony będzie w kilka przyrządów naukowych oraz chip, na którym zapisane zostaną nazwiska mieszkańców naszej planety. Chęć udziału w projekcie zgłosiło łącznie ponad 2,4mln mieszkańców Ziemi. Celem misji nie będzie rzecz jasna jedynie wyniesienie danych na Czerwoną Planetę, a przede wszystkim zbadanie jej głębokiego wnętrza.

Image  by Astronomia24
Start InSight planowany jest na maj 2018 roku
fot. NASA JPL


Czytaj dalej: O projekcie InSight i jego szczegółach...

Maksimum meteorów z roju Leonidów 2017 - Noc z 17/18 listopada

Meteory i MeteorytyW piątek będziemy mieli kolejną szansę na podziwianie pięknego zjawiska jakim są spadające meteory. W nocy z 17 na 18 listopada przypada bowiem maksimum Leonidów. Podczas tegorocznego maksimum obserwacji nie będzie utrudniał nam Księżyc znajdujący się w nowiu. Obecności Leonidów możemy spodziewać się do 30 listopada, jednak to w nocy z piątku na sobotę zaobserwujemy największą aktywność. Szacuje się, że w ciągu godziny zobaczymy około 10-20 obiektów.

Deszcz meteorów z roju Leonidów


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Leonidów 2017...

Polscy astronomowie i artyści w Indiach opowiadają o historii kosmosu

AstronomiaInstytut B61, zrzeszający naukowców i performerów, podczas tajemniczego spektaklu, językiem sztuki objaśni pojęcia z zakresu fizyki i astronomii. Niezwykły performance z pogranicza nauk ścisłych i teatru będzie główną atrakcją festiwalu The Story Of Space (Historia Przestrzeni) na indyjskim Goa. Jak zdradza szef Instytutu B61 Jan Świerkowski, grupa została zaproszona na tę prestiżową imprezę przez samą kuratorkę, Jayę Ramchandani. Hinduska poznała działania formacji podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik i była pod jej ogromnym wrażeniem.

Image  by Astronomia24
Astronomiczny spektakl w Indiach
fot. B61


Czytaj dalej: O astronomicznym spektaklu w Indiach...

Astrofizyka dla zabieganych - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneCzas ruszyć w kolejną podróż! Na nasze biurka trafił egzemplarz książki „Astrofizyka dla zabieganych” wydawnictwa Insignis. Sugerując się tytułem i wielkością książki od razu w głowie pojawiła się u nas myśl, że tym razem przyjdzie nam zrecenzować pozycję, która spełni oczekiwania tych, którzy chcieliby poświęcać swojemu hobby więcej czasu, ale z różnych względów nie mogą sobie na to pozwolić. Przekonajcie się co kryje się za tą przemyślaną i estetyczną okładką i czy fani grubszych książek będą mieć prawo do niezadowolenia.

Image  by Astronomia24
Neil deGrasse Tyson to znany autor wielu bestsellerów


Czytaj dalej: Recenzję książki Astrofizyka dla zabieganych...

13 listopada czeka nas widowiskowa koniunkcja Jowisza z Wenus!

Planety i EgzoplanetyRankiem 13 listopada czeka nas widowiskowa koniunkcja Jowisza z Wenus - drugą pod względem odległości od Słońca planetą Układu Słonecznego. Oba obiekty będzie dzielił dystans zaledwie ~0,16 stopnia. Tak bliskie spotkanie ciał niebieskich sprawia, że będziemy mogli obserwować jedno z najbardziej widowiskowych złączeń w 2017 roku. Zjawisko będziemy mogli podziwiać tuż przed wschodem Słońca.

Image  by Astronomia24
Symulacja koniunkcji Jowisza i Wenus 13 listopada 2017r.


Czytaj dalej: O efektownej koniunkcji Jowisza z Wenus...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11394 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3034 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4840 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
1014 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15441 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31