NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

2 lutego o poranku czeka nas zakrycie Saturna przez Księżyc!

AstronomiaPoczątek nowego roku dostarcza nam wiele astronomicznych atrakcji jednak nie zawsze idzie to w parze z dobrą pogodą i bezchmurnym niebem. Liczymy, że tym razem będzie inaczej bowiem już w sobotę 2 lutego czeka nas bardzo ciekawe zjawisko. Mowa oczywiście o długo wyczekiwanym przez astronomów zakryciu Saturna przez Księżyc. Do zakrycia zwanego również Okultacją dochodzi podczas widomego przejścia pobliskiego ciała niebieskiego przed innym ciałem niebieskim. W wyniku zakrycia ciało znajdujące się dalej od obserwatora staje się na pewien czas dla niego niewidoczne.

Image  by Astronomia24
Saturn i Księżyc w powiększeniu 02.02.2019 godz. 07:03 czasu polskiego


Czytaj dalej: O szczegółach zakrycia Saturna przez Księżyc...

Początki (prawie) wszystkiego - recenzja kapitalnej książki nabitej po brzegi ciekawostkami

Książki i czasopisma astronomiczneNie spodziewaliśmy się, że Początki (prawie) wszystkiego kryją w sobie aż tak kapitalnie opracowane treści, bogate w ilustracje i infografiki. Książkę tę czyta się tak płynnie, że nie sposób stwierdzić kiedy dotarliśmy do jej końca. Co najważniejsze – treść trafi do każdego – od ciekawej świata i Wszechświata młodzieży, przez osoby dotychczas mające zupełnie inne zainteresowania, aż po najstarszych mieszkańców naszej planety! Przekonajcie się z nami dlaczego.

Image  by Astronomia24
Czy zastanawialiście się kto wynalazł papier toaletowy? Kto zaczął pilnować czasu lub jaki był pierwszy przyrządzony gorący posiłek? Te i mnóstwo innych ciekawostek znajdziecie właśnie w tej książce.


Czytaj dalej: Recenzję książki "Początki (prawie) wszystkiego"...

Nowe teorie wszystkiego. Czy jesteśmy w stanie poznać jedyną właściwą prawdę?

Książki i czasopisma astronomiczneNowe teorie wszystkiego. Autor, zgodnie z nadanym książce tytułem winien zaprezentować nam własny punkt widzenia… wszystkiego? W pewnym sensie tak też czyni, ale skąd pewność, że jego teorie są tymi właściwymi? Tym bardziej, że na rynku pojawia się szereg pozycji autorów przekonanych o swoich racjach? Nad tym zastanawia się zresztą sam autor – czy kiedykolwiek da nam się odkryć jedną teorię naukową, która będzie w stanie wyjaśnić wszystko, co zdążyło się wydarzyć i wydarzy się w przyszłości na każdym poziomie Wszechświata?

Image  by Astronomia24
Autor zastanawia się, jak może wyglądać prawdziwa teoria wyjaśniająca wszelkie tajemnice Wszechświata.


Czytaj dalej: Recenzję książki "Nowe teorie wszystkiego."...

SpaceTech Made in Poland Jaka jest przyszłość polskiego sektora kosmicznego?

AstronautykaDziałasz w branży SpaceTech albo interesuje Cię takie działanie? Zapraszamy na spotkanie w gronie ekspertów, praktyków i osób zainteresowanych tematem szeroko pojętego sektora kosmicznego. Udział naszego kraju w globalnym rynku SpaceTech wciąż jest niewielki, jednak już istnieją firmy, dzięki którym litery PL pojawiają się na światowych mapach przemysłu kosmicznego. Krakowski Park Technologiczny jest w Małopolsce czołowym ośrodkiem czynnie zaangażowanym
w rozwijanie tej branży.

Image  by Astronomia24
Spotkanie odbędzie się w piątek 8. lutego w Hevre przy ul. Meiselsa 18. 31-058 Kraków.
fot. ESA/NASA


Czytaj dalej: O wydarzeniu SpaceTech Made in Poland...

Jezioro Aralskie - niegdyś ogromne, dziś umiera.

ZiemiaJezioro Aralskie nazywane przez miejscowych Morzem Aralskim było niegdyś czwartym co do wielkości jeziorem na świecie. W latach sześćdziesiątych Związek Radziecki skierował dwie główne rzeki, celem nawodnienia pól uprawnych, odcinając tym samym morze śródlądowe od źródła. Od tego czasu Jezioro Aralskie powoli znika. Zdjęcie i krótki materiał wideo dokładnie pokazują, do jak kolosalnych zmian doszło i jak zmienił się otaczający jezioro krajobraz na przełomie ostatnich kilku dekad.

Image  by Astronomia24
W wyniku wysychania jeziora, w miejscu powstała pustynia Aral-Kum
fot. NASA


Czytaj dalej: I zobacz proces wysychania Jeziora Aralskiego...

Pierwszy w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaPo ponad miesiącu przerwy od obserwacji wieczornych przelotów stacji (ISS) od dziś tj. 24 stycznia ponownie będziemy mogli cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Stosunkowo krótkie zimowe dni będą temu rzecz jasna sprzyjać. Nieco gorzej ma się sytuacja z niską temperaturą, która może odstraszyć nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do połowy lutego.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11377 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3018 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4820 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
996 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15426 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31