NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Prace badawcze naukowców z AGH pomagają zrozumieć Wielki Wybuch

Astronomia30 lat temu Polska przystąpiła do udziału w badaniach prowadzonych w największym centrum fizyki cząstek na świecie. Natomiast naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej dołączyli do eksperymentów ponad 20 lat temu. Od tego czasu kadra naukowa z AGH pracuje w CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, m.in. nad poznaniem podstawowych składników materii oraz na rzecz odtworzenia stanu wczesnego Wszechświata.

Image  by Astronomia24
Detektor ATLAS w akceleratorze cząstek LHC w ośrodku CERN
fot. cds.cern.ch


Czytaj dalej: O pracach badawczych naukowców z AGH...

Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią - Recenzja

Książki i czasopisma astronomicznePamiętacie Oumuamua? Tajemniczy obiekt, który w październiku 2017 roku w odległości 30 mln. km od Ziemi odbył lot międzygwiezdny z okolic gwiazdy Wega w gwiazdozbiorze Lutni? Przelot ten uznano za pierwszy znany ludzkości lot międzygwiezdny wykonany przez naturalny obiekt. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie specyficzne zachowanie przybysza, czy też nietypowy wygląd. Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią to książka koncentrująca się na tym wydarzeniu. Avi Loeb wybitny fizyk teoretyk, profesor nauk ścisłych Franka B. Bairda Jr. na Uniwersytecie Harvarda nienachalnie wskazuje dowody na to, że obiekt niekoniecznie musiał być ciałem niebieskim. To, co może się podobać to fakt, że autor nie buja w obłokach, a precyzyjnie podpiera swoje tezy zgromadzonymi materiałami.

Image  by Astronomia24
Avi Loeb wybitny fizyk teoretyk, profesor nauk ścisłych Franka B. Bairda Jr. na Uniwersytecie Harvarda nienachalnie wskazuje dowody na to, że obiekt Oumuamua niekoniecznie musiał być ciałem niebieskim.


Czytaj dalej: Recenzję książki Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią...

XXV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2021 - trwają zapisy!

AstronomiaW dniach 12-15 sierpnia 2021 r. w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach k.Szubina, woj. kuj-pom. odbędzie się XXV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2021 . Organizatorem OZMA  tradycyjnie jest  PPSAE. Jubileuszowy zlot będzie bogaty w wydarzenia. Organizatorzy starają się łączyć szerokie spektrum tematów związanych z astronomią czy kosmosem. W programie przewidziano obserwacje przez sprzęt znajdujący się na wyposażeniu obserwatorium, wykłady , prelekcje, warsztaty, ciekawe wystawy i konkursy z nagrodami.

Image  by Astronomia24
Ruszają zapisy na XXV OZMA 2021.


Czytaj dalej: O Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Astronomii OZMA 2021...

Częściowe zaćmienie Słońca nad Polską już 10 czerwca! Sprawdź tabelę miejscowości!

SłońceW czwartek 10 czerwca czeka nas jedno z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych zjawisk astronomicznych w 2021 roku. Mowa rzecz jasna o płytkim częściowym zaćmieniu Słońca, które będziemy mogli obserwować o dogodnej porze z terytorium naszego kraju. Widowisko rozpocznie się w okolicach godziny 11:45, a zakończy tuż po 13:55 (w zależności od położenia geograficznego). Największą fazę zaćmienia będziemy mogli zaobserwować w regionie północno-zachodniej Polski (około 16%), z kolei najmniej zobaczą obserwatorzy z regionu południowo-wschodniego gdzie maksymalna faza wyniesie od 5 do 7%. Szczegółowe dane dla poszczególnych miast publikujemy w dalszej cześć aktualności.

Image  by Astronomia24
Maksymalna faza częściowego zaćmienia Słońca w północno-zachodniej Polsce (~16%)


Czytaj dalej: O częściowym zaćmieniu Słońca 10 czerwca (Tabela miejscowości)

Zapowiedź książki "Pozaziemskie - Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią". Premiera już 1 czerwca.

Książki i czasopisma astronomiczneJuż 1 czerwca do sprzedaży w księgarniach trafi książka "Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią" wydawnictwa ZYSK i S-KA. Pod koniec 2017 roku naukowcy z obserwatorium astronomicznego na Hawajach zauważyli anomalny obiekt, który przeleciał przez Układ Słoneczny z taką szybkością, że mógł pochodzić tylko z układu innej gwiazdy. Avi Loeb, czołowy astronom z Harvardu, udowodnił, że obiekt ten, nazwany Oumuamua, nie był planetoidą: poruszał się zbyt szybko po nietypowej orbicie i nie pozostawił po sobie żadnych śladów gazowych ani szczątków. Istnieje tylko jedno możliwe wytłumaczenie – że był to wytwór wysoko rozwiniętej obcej cywilizacji z dalekiego kosmosu.

Image  by Astronomia24
Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią"


Czytaj dalej: Zapowiedź książki "Pozaziemskie - Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią".

Znamy zwycięzców II edycji "Cosmic Challenge"!

Astronautyka17.05.2021 r., w Instytucie Informatyki UMCS w Lublinie, z udziałem Prorektor UMCS Pani Prof. Doroty Kołodyńskiej oraz zdalnym udziałem Ambasadora Belgii w Polsce – Pana Luca Jacobsa, odbył się Finał programu "Cosmic Challenge". Program "Cosmic Challange" to program edukacyjny skierowany do młodzieży i dzieci, zainteresowanych tematyką Kosmosu. II edycja programu skierowana była do uczniów szkół średnich z całej Polski i realizowana jest we współpracy z ośrodkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej – European Space Security and Eduction Centre z Redu w Belgii.

Image  by Astronomia24
Zwycięzcy II edycji "Cosmic Challenge"


Czytaj dalej: O finale konkursu "Cosmic Challenge"...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11365 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3012 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4808 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
992 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15421 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31