NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Szwajcarzy zwycięzcami 10. Edycji European Rover Challenge

AstronautykaKraków, 8 września 2024 r. - Jubileuszowa odsłona European Rover Challenge (ERC), prestiżowych międzynarodowych zawodów robotyki kosmicznej, dobiegła końca. W rywalizacji wzięły udział 24 drużyny reprezentujące uniwersytety z całego świata. Decyzją jury zwyciężył szwajcarski zespół FHNW Rover Team, który najlepiej poradził sobie na tzw. Marsyardzie, czyli przestrzeni inspirowanej Czerwoną Planetą, gdzie toczyły się zmagania skonstruowanych łazików marsjańskich. Wydarzenie, przyciągające co roku setki wybitnych naukowców, ekspertów i pasjonatów sektora kosmicznego, odbyło się w dniach 6-8 września w Krakowie, na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej.

Image  by Astronomia24
Finał 10 edycji European Rover Challenge 2024


Czytaj dalej: O wynikach European Rover Challenge 2024...

W drodze do Jowisza: wyjątkowe zdjęcia polskiego instrumentu na tle Księżyca

Satelity i Sondy KosmiczneSonda JUICE, która od ponad roku przemierza przestrzeń kosmiczną lecąc w kierunku Jowisza, właśnie zaliczyła tzw. asystę grawitacyjną przelatując w pobliżu Ziemi i Księżyca. Pobiła przy tym rekord prędkości i zapozowała do kilku wyjątkowych zdjęć. Gratulacje należą się Europejskiej Agencji Kosmicznej. Żadna inna agencja kosmiczna nie wykonała dotąd takiego podwójnego manewru asysty grawitacyjnej, a jest to szczególnie trudne, bo daje bardzo mało czasu na dostosowanie trajektorii w przypadku błędów nawigacyjnych.

Image  by Astronomia24
Sonda Langmuira na tle Ziemi
fot. ESA/Juice/JMC


Czytaj dalej: O zdjęciach z sondy JUICE...

Creotech z sukcesem nawiązał łączność z satelitą EagleEye!

Satelity i Sondy Kosmiczne16 sierpnia br., z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii, odbył się historyczny dla polskiej branży kosmicznej lot na orbitę okołoziemską. Tego dnia rakietą Falcon-9, od SpaceX, wystrzelony został największy i najbardziej zaawansowany w historii Polski satelita obserwacyjny Ziemi – EagleEye. Separacja przebiegła pomyślnie. Kluczowy kamień milowy misji, jakim było nawiązanie łączności z satelitą, również zakończył się sukcesem.

Image  by Astronomia24
EagleEye zdjęcie po otwarciu paneli słonecznych
fot. Creotech Instruments


Czytaj dalej: O nawiązaniu łączności z EagleEye...

Największy polski satelita EagleEye już w kosmosie

Satelity i Sondy KosmiczneCreotech Instruments, notowany na GPW największy polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, poinformował o wyniesieniu na orbitę satelity – EagleEye. Tym samym polska Spółka osiągnęła jeden z ważniejszych kamieni milowych przewidzianych na ten rok. Największy i najbardziej zaawansowany w historii Polski satelita został wystrzelony z kalifornijskiej bazy Vandenberg za pośrednictwem rakiety Falcon 9, należącej do firmy SpaceX, we współpracy z operatorem Exolaunch.
Image  by Astronomia24
Największy polski satelita EagleEye już w kosmosie
fot. Creotech Instruments


Czytaj dalej: O polskim satelicie EagleEye...

Sygnał Wow! "6EQUJ5" - Dziś mija 47 rocznica odebrania tajemniczego sygnału

TeleskopyDziś tj. 15 sierpnia 2024 roku mija dokładnie 47 lat od odebrania tajemniczego "Sygnału Wow!". W 1977 roku dr Jerry R. Ehman za pomocą radioteleskopu Big Ear należącego do Uniwersytetu Stanu Ohio odebrał silny sygnał radiowy uznany jako potencjalnie sztucznie wytworzony i pochodzący spoza Układu Słonecznego. Sygnał z sekwencją mocy "6EQUJ5" trwał przez 72 sekundy i nigdy później nie udało się już go zaobserwować. Przez lata Sygnał Wow! stał się obiektem wielu badań i analiz, jak również obiektem powstania wielu teorii spiskowych.

Image  by Astronomia24
Radioteleskop Big Ear, Ohio State University Radio Observatory
Obserwatorium działało w latach 1963-1998. Widok na północ od północnego zachodu
fot. Bigear.org / NAAPO Rok 1995


Czytaj dalej: O szczegółach odkrycia Sygnału Wow! i możliwych hipotezach...

Polski astronauta Sławosz Uznański rozpoczyna szkolenie w USA

Astronauci5 sierpnia br. polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dr Sławosz Uznański rozpoczyna praktyczną część szkolenia przygotowującego do polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja planowana jest na 2025 r. W pierwszym etapie szkolenie będzie odbywało się w zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych ośrodkach: Axiom Space, NASA i SpaceX. Poza Polakiem w skład załogi misji AX-4 wejdą przedstawiciele Węgier i Indii.

Image  by Astronomia24
Polski astronauta Sławosz Uznański rozpoczyna szkolenie w USA
fot. ESA


Czytaj dalej: O rozpoczęciu szkolenia polskiego astronauty...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7560 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3649 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51172 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21724 6 Piotr
24-10-2024 02:32