NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Pierwsze naukowe zdjęcie z Teleskopu Jamesa Webba!

TeleskopyAgencja kosmiczna NASA opublikowała pierwsze naukowe zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Prezentacji dokonał sam prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Na przedstawionej fotografii możemy zobaczyć obraz z bardzo odległymi galaktykami, będący najgłębszym i najostrzejszym do tej pory obrazem w podczerwieni odległego Wszechświata.

Image  by Astronomia24
Gromada galaktyk SMACS 0723 i soczewkowanie grawitacyjne.
fot. NASA, ESA, CSA, and STScI.


Pierwsze Głębokie Pole Webba to zdjęcie gromady galaktyk SMACS 0723, które przepełnione jest niespotykaną liczbą szczegółów. Znajdują się na nim tysiące galaktyk, w tym najsłabsze obiekty, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w podczerwieni. Gromadę galaktyk, którą dziś widzimy na zdjęciu to właściwie jej obraz sprzed 4,6 miliarda lat. Gromada SMACS 0723 działa podobnie jak soczewka grawitacyjna powiększając obrazy galaktyk znajdujących się dalej poza nią, dzięki czemu widzimy struktury, których do tej pory nie udało się uzyskiwać dla takich odległości.

Obraz uzyskano z różnej długości fal o łącznym czasie ekspozycji wynoszącym 12,5 godz. poprzez kamerę NIRCam. Warto również zaznaczyć, że dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba udało się uzyskać w zakresie fal podczerwonych głębokość przewyższającą głębokie pole Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który swoje ekspozycje prowadził przez wiele tygodni.

Gromada galaktyk SMACS 0723 i soczewkowanie grawitacyjne.
fot. NASA, ESA, CSA, and STScI.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został umieszczony na orbicie 25 grudnia 2021 r. Pierwotnie JWST miał rozpocząć swoją pracę już w 2011 roku jednak ciągnące się w nieskończoność opóźnienia w budowie spowodowały 10-letnie opóźnienie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest gigantyczny wzrost kosztów misji z 1,6 mld dol. do ponad 10 mld dolarów.

NASA przez wszystkie lata powstawania Teleskopu Jamesa Webba była świadoma jak bardzo ważny jest to projekt dla świata nauki. Ewentualne przyspieszenie misji nie wchodziło w grę. Głównym celem było wyeliminowanie wszystkich potencjalnych problemów, które mogły zagrozić sukcesowi misji i dokończeniu budowy. Utrata tak cennego sprzętu naukowego przez potencjalną awarię byłaby niewyobrażalnym ciosem dla całego świata nauki.

Porównanie obrazu gromady galaktyk SMACS 0723.
Teleskop Hubble'a vs. Teleskop Jamesa Webba.
fot. NASA, ESA, CSA, and STScI.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w odróżnieniu od Teleskopu Hubble’a prowadzi obserwacje w podczerwieni. Cały projekt nadzorowany i w znacznej części finansowany jest przez NASA. Swój wkład przy powstawaniu projektu ma również agencja ESA oraz CSA. Do najważniejszych celów misji należy badanie pierwszych gwiazd i galaktyk, które uformowały Wszechświat po Wielkim Wybuchu. Teleskop skupi się również na badaniu formowana się i ewolucji galaktyk oraz na badaniu tworzenia się gwiazd i systemów planetarnych.

JWST został umieszczony na eliptycznej orbicie o promieniu 800 tys. km wokół punktu libracyjnego L2, który znajduje się w odległości 1,5 miliona km od Ziemi. Okres obiegu teleskopu wokół Słońca jest taki sam jak Ziemi wokół Słońca, czyli rok. Wybranie takiej orbity powoduje, że teleskop jest osłonięty od zanieczyszczenia światłem podczerwonym generowanym przez Słońce. Jest to niezbędne do prawidłowej pracy osłony przeciwsłonecznej, która potrzebuje, aby promienie słoneczne padały ze stałego kierunku.

Zobacz też:

- NASA prezentuje kolejne zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba! - lipiec 13 2022
- 25 października czeka nas głębokie częściowe zaćmienie Słońca. - lipiec 04 2022
- Ukończono kalibrację Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba - kwiecień 29 2022
- W grudniu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostanie umieszczony na orbicie. - grudzień 23 2021
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2022 roku
- Deszcze meteorów - Lista najciekawszych rojów meteorów
- Aktualne położenie ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej)


Źródło: nasa.gov, webbtelescope.org
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Sky-Watcher Dobson 6 czy Sk...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1353 1 Nadia805
23-11-2024 09:34
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7573 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3659 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51194 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42