NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24

Reklama

Maksimum meteorów z roju Kwadrantydów 2018 - Noc z 3/4 stycznia

Meteory i MeteorytyPoczątek roku miłośników astronomii przywita jednym z ciekawszych zjawisk pierwszej połowy nowego 2018 roku. W nocy z 3 na 4 stycznia będziemy mieli okazję do podziwiania maksimum meteorów z roju Kwadrantydów. Aktywność tego roju należy do bardzo wysokich - w ciągu godziny możemy zaobserwować teoretycznie nawet do 120 obiektów. Kwadrantydy będą widoczne na niebie do 7 stycznia. Jednak z każdym kolejnym dniem po maksimum aktywność będzie znacząco spadać.

Image  by Astronomia24
Wzrost aktywności Kwadrantydów jest bardzo krótki i gwałtowny fot: NightChina.net


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Kwadrantydów 2018...

Wigilia 2017: Jak znaleźć pierwszą gwiazdkę na niebie

AstronomiaRadosny i wyjątkowy okres świąt Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie już 24 grudnia zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Większość z Was swoją wieczerzę rozpocznie gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, która zaświeci tuż po zachodzie Słońca. Wiele osób zadaje pytanie, gdzie w tym roku odnajdziemy na niebie pierwszą symboliczną, najjaśniejszą i długo wyczekiwaną pierwszą gwiazdkę. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik oraz materiał wideo, który rozwieje wasze wątpliwości.

Image  by Astronomia24
Pierwsza gwiazdka pojawi się tuż po zachodzie Słońca


Czytaj dalej: O pierwszej gwiazdce 2017...

NASA wytypowała 2 z 12 koncepcji misji. Interesujące!

NASAKolejna ciekawa wiadomość płynie do nas pod koniec tego roku. Agencja Kosmiczna (NASA) wyłoniła w konkursie dwie koncepcje misji, które uznała za wartościowe i warte wykonania. Są to CAESAR i Dragonfly. Ta pierwsza będzie miała na celu pobranie próbek z jądra komety Churyumov-Gerasimenko. Z kolei druga misja przewiduje badania na Tytanie (księżyc Saturna) za pomocą latającego lądownika, który mógłby przemieszczać się do miejsc oddalonych od siebie o wiele kilometrów. Zapowiada się interesująco, a to jeszcze nie koniec bowiem dofinansowane zostaną jeszcze dwa inne projekty.

Image  by Astronomia24
Wizja misji Comet Astrobiology Exploration Sample Return (CAESAR) Autor: NASA


Czytaj dalej: O wybranych koncepcjach misji przez NASA...

Ależ Ona jest piękna. Zachwycające zdjęcie Ziemi wykonane z ISS

ZiemiaVande Hei i jego towarzysze na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) prowadzą nie tylko nowatorskie badania, ale też wykonują setki fantastycznych zdjęć naszej planety. Pomagają tym samym monitorować warunki panujące na Ziemi i jednocześnie ukazują jej piękno. Na naszym portalu już tradycyjnie publikujemy wyjątkowe fotografie i z przyjemnością dzielimy się nimi z Wami. Tak jest i w tym przypadku!

Image  by Astronomia24
Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości robi wrażenie, Autor: NASA/Mark Vande Hei


Czytaj dalej: I zobacz zdjęcie Ziemi z pokładu ISS...

Priorytetem szukanie planet podobnych do Ziemi. Nowe spojrzenie na system Alpha Centauri.

Planety i EgzoplanetyAstronomowie Yale na nowo spojrzeli na pobliski i wciąż tajemniczy system gwiazd Alpha Centauri. W efekcie znaleźli nowe sposoby na to, aby zawęzić obszar poszukiwania nadających się do zamieszkania planet. Według badań przeprowadzonych przez profesor Debrę Fischer i absolwentkę Lily Zhao w Alpha Centauri mogą znajdować się małe, podobne do Ziemi planety, które zostały przeoczone. Badanie wykluczyło jednocześnie istnienie części z większych planet w systemie, które pojawiły się w poprzednich modelach.

Image  by Astronomia24
Jest niemal pewne, że wokół Alfa Centauri A i B krążą małe skaliste planety - Debra Fischer


Czytaj dalej: O świeżym podejściu do poszukiwań planet w systemie Alpha Centauri...

21 grudnia o godz. 17:28 rozpocznie się astronomiczna zima 2017

Ziemia21 grudnia o godzinie 17:27 rozpocznie się astronomiczna zima. Słońce przejdzie ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. Astronomiczna zima rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwać będzie aż do równonocy wiosennej (20 marca). Dzień będzie należał do najkrótszych dni w tym roku i trwać będzie zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej najdłuższy.

Image  by Astronomia24
Astronomiczna zima 2017 rozpocznie się 21 grudnia o godzinie 17:28


Czytaj dalej: O rozpoczęciu astronomicznej zimy 2017/2018...

Maksimum meteorów z roju Ursydów 2017 - Noc z 22/23 grudnia

Meteory i MeteorytyKoniec roku zbliża się nieubłaganie, a liczba atrakcji pozostałych dla obserwatorów nocnego nieba jest już stosunkowo niewielka. W samą końcówkę roku będziemy mogli podziwiać jeszcze jeden ciekawy rój meteorów, a mowa o Ursydach. Rój ten jest aktywny na nocnym niebie niemalże przez całą noc od 17 do 26 grudnia jednak to w nocy z 22 na 23 grudnia będziemy mogli zaobserwować jego największą aktywność przewidywaną na około 10 obiektów w ciągu godziny. Warto wspomnieć, że Ursydy lubią zaskakiwać podczas obserwacji czego byliśmy świadkami w 2014 roku, gdy podczas maksimum mogliśmy zaobserwować ilość obiektów na poziomie 50!

Image  by Astronomia24
Prędkość meteorów z roju Ursydów wynosi 33 km/s. Autor: Jean Clark


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Ursydów 2018...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Teleskopy
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
7838 8 wiktorr7
10-11-2017 11:43
Najtańszy sensowny teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2780 2 wiktorr7
08-11-2017 12:07
Ruch Wszechświata - Nowa Te...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
572 0 Ruchwszechswiata
07-11-2017 20:22
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
214 0 Andrzej
07-11-2017 15:33
Pierwszy sprzęt astronomicz...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
5956 10 wiktorr7
07-11-2017 11:54