NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

3 grudnia polski satelita PW-Sat2 poleci w kosmos na pokładzie rakiety Falcon 9. (Transmisja na żywo!) - Start przełożony na 3 grudnia!

Satelity i Sondy Kosmiczne3 grudnia na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną kolejny już czwarty polski satelita. PW-Sat2 to projekt polskiego sztucznego satelity typu CubeSat 2U, opracowywany i budowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej. Głównym celem misji będzie przetestowanie specjalnie stworzonego żagla, jako taniego i dostępnego dla każdego satelity sposobu deorbitacji, czyli sprowadzenia satelity z orbity w gęste warstwy atmosfery w celu spalenia.

Image  by Astronomia24
Wizualizacja satelity PW-Sat2 z otwartym żaglem deorbitacyjnym. fot: Marcin Świetlik pw-sat.pl


Czytaj dalej: O szczegółach misji PW-Sat2 i zobacz transmisję na żywo (03.12.2018 - 19:32)...

Latający cyrk fizyki - recenzja potężnego zbioru niezwykłych ciekawostek!

Książki i czasopisma astronomiczneLatający cyrk fizyki to zbiór kilkuset historii z życia wziętych, potwierdzających fakt, że fizyka towarzyszy nam praktycznie wszędzie. Przyznać musimy, że podczas czytania bawiliśmy się świetnie, a wędrówkę przez siedem obszernych rozdziałów świadomie dawkowaliśmy sobie po kawałeczku, by frajda z obcowania z książką trwała jak najdłużej.

Image  by Astronomia24
Poznaj odpowiedzi na setki pytań: w jaki sposób kot mruczy, a lew ryczy? Skąd mrówka zna drogę (powrotną) skoro nie dysponuje żadnymi wskazówkami na pustynnej równinie?


Czytaj dalej: Recenzję książki - Latający cyrk fizyki...

Fizyka w rysunkach - recenzja kolejnej perełki od Wydawnictwa PWN

Książki i czasopisma astronomiczneWartościowość Fizyki w rysunkach nie ulega wątpliwości. Nie podlega również dyskusji stwierdzenie, iż autor postawił na język prosty dla odbiorcy. Idealny dla początkujących, ale i zakochanych w fizyce, chcących ułożyć sobie w głowie wszystkie najistotniejsze zagadnienia ze świata fizyki. Takie narzędzie w rękach nauczyciela jest w stanie zdecydowanie ułatwić mu pracę z humanistyczną częścią uczniów i osobiście pozostaje nam żałować, że z tak bardzo innym podręcznikiem do tego przedmiotu mieliśmy do czynienia w szkole…

Image  by Astronomia24
Autor w prosty sposób omawia każdy z rysunków, co w efekcie daje nam czytelne (element niezwykle ważny a nie zawsze spotykany) wyjaśnienie 51 istotnych zagadnień ze świata fizyki.


Czytaj dalej: Recenzję książki Fizyka w rysunkach...

Od pyłu do życia - recenzja pozycji obowiązkowej na Waszych półkach!

Książki i czasopisma astronomiczneOd pyłu do życia autorstwa Johna Chambers i Jacqueline Milton to tytuł, który bez większego trudu możemy rozszyfrować. Zawartość książki pozwala nam z kolei rozszyfrować mnóstwo zagadek związanych z budową Układu Słonecznego. Z całym przekonaniem twierdzimy, że w książce tej znajdziecie mnóstwo do dziś intrygujących Was zagadnień. Spróbujecie poznać i zrozumieć historię naszego Układu Słonecznego. Zaznajomicie się z tym, jak powstał, ewoluował i jaka czego go przyszłość. To rzecz jasna tylko ziarenko piasku atrakcji jakie przygotowali dla Was autorzy.

Image  by Astronomia24
Od pyłu do życia doskonale wpisuje się w naszą wizję książki atrakcyjnej i wartościowej


Czytaj dalej: Recenzję książki Od pyłu do życia...

Sonda Parker Solar Probe przetrwała pierwsze spotkanie ze Słońcem i bije kolejne niesamowite rekordy!

Satelity i Sondy KosmiczneAgencja kosmiczna NASA w komunikacie prasowym podała do informacji, że sonda Parker Solar Probe przetrwała pierwsze zbliżenie do Słońca i zdołała przesłać na Ziemię sygnał zawierający informację, że jej aparatura działa zgodnie z założeniami inżynierów. Przypomnijmy, że 12 sierpnia 2018 roku sonda Parker Solar Probe została wystrzelona z Cape Canaveral na Florydzie, a następnie umieszczona na orbicie heliocentrycznej. Zadaniem sondy jest wykonanie pomiarów i badań bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja sondy Parker Solar Probe Autor: NASA


Czytaj dalej: O postępach misji Parker Solar Probe...

Rozpoczyna się aktywność meteorów z roju Leonidów. Maksimum w nocy z 17 na 18 listopada.

Meteory i Meteoryty10 listopada swoją aktywność na nocnym niebie rozpoczną meteory z roju Leonidów. Aktywność tego roju potrwa praktycznie do końca miesiąca. Największy szczyt aktywności, a co za tym idzie najlepsze warunki do obserwacji Leonidów będą panować w nocy z 17 na 18 listopada podczas tzw. maksimum. Szacuje się, że w ciągu godziny zobaczymy około 10-20 obiektów.

Deszcz meteorów z roju Leonidów


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Leonidów 2018...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3545 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
798 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3798 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1105 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
597 0 sternvega
22-04-2023 03:44