NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24

Reklama

Przewrotny Przybysz - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneTym razem na nasze biurko trafiła specyficzna książka pt. Przewrotny Przybysz autorstwa Andrzeja Przewrockiego – absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, który napisał m.in. monografię „Łączenie spółek kapitałowych”. Omawiany przez nas Przewrotny Przybysz to kierunek zupełnie inny i nie da się ukryć – specyficzny. Nie ukrywamy, że spodziewaliśmy się zdecydowanie większej ilości cech łączących tę książkę z szeroko pojętą astronomią.

Image  by Astronomia24
Specyficznym elementem książki jest próba spojrzenia na świat ludzi z perspektywy aniołów stróżów, jak się okazuje – bytów również niedoskonałych


Czytaj dalej: Recenzję książki "Przewrotny Przybysz"...

W atmosferze egzoplanety WASP-39b odkryto bardzo dużo pary wodnej

TeleskopyMiędzynarodowy zespół naukowców zajmujący się badaniem odległych planet pozasłonecznych opublikował zaskakujące wyniki badań. W atmosferze odległej o 700 lat świetlnych egzoplanety WASP-39b odkryto bardzo duże ilości pary wodnej. WASP-39b swoją strukturą przypomina gorącego Saturna. Naukowców zaskoczył fakt, że egzoplaneta wokół siebie posiada aż trzykrotnie więcej pary wodnej, niż się spodziewano. Oznacza to, że musiała powstać w inny sposób niż Saturn.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja egzoplanety WASP-39b Autor: NASA, ESA


Czytaj dalej: O odkryciu dużej ilości pary wodnej w atmosferze WASP-39b...

Potężna eksplozja na Proxima Centauri. W układzie planetarnym gwiazdy nie może istnieć życie?

Planety i EgzoplanetyZespół astronomów pod kierownictwem Meredith MacGregor oraz Alycii Weinberger z Carnegie Institute for Science dokonał odkrycia masywnego rozbłysku pochodzącego od najbliższej gwiazdy innej niż Słońce - Proxima Centauri. Zaobserwowany rozbłysk miał miejsce w marcu ubiegłego roku. Odkrycia udało się dokonać podczas ponownej analizy danych obserwacyjnych, zebranych w ubiegłym roku za pomocą radioteleskopu ALMA. Wyniki badań zostały przedstawione w czasopiśmie Astrophysical Journal Letters.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja rozbłysku na Proxima Centauri.


Czytaj dalej: O szczegółach odkrycia masywnego rozbłysku na Proxima Centauri...

Woda istnieje na całym Księżycu, a nie jak twierdzono tylko w okolicach biegunów!

KsiężycŚwiat obiegły informacje, z których wynika, że woda istnieje na całej powierzchni Księżyca! Odkrycie to jest niezwykle intrygujące. Faktem jest, że tego typu dane mogą usprawnić ekspertom ustalenie źródła jej istnienia. Jeżeli okaże się, że woda jest na tyle łatwo dostępna, że będzie można ją wykorzystać podczas misji załogowych, to nie będzie ulegać wątpliwości możliwość jej wykorzystania zarówno jako wody pitnej, ale też jako element umożliwiający zamianę jej w wodór i tlen. Tym samym zespoły misyjne mogłyby zapewnić sobie zasoby paliwa i tlenu.

Image  by Astronomia24
Czy na Księżycu istnieje więcej wody niż mogłoby nam się wydawać? Autor: NASA


Czytaj dalej: O nowych doniesieniach dotyczących istnienia wody na Księżycu...

Obserwatorium Astronomiczne UAM śledzi kosmiczny lot Tesli

AstronomiaObserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzi aktualnie obserwacje samochodu marki Tesla, który został wysłany w przestrzeń kosmiczną w ramach lotu testowego nowej rakiety Falcon Heavy - 6 lutego 2018 roku przez firmę SpaceX. Obserwacje prowadzone są za pomocą zdalnie sterowanego teleskopu umieszczonego w stanie Arizona (USA) - informuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Image  by Astronomia24
Teleskop Spektroskopowy 2 w Arizonie (PST2) Autor: UAM


Czytaj dalej: O obserwacjach samochodu marki Tesla przez obserwatorium Astronomiczne UAM...

Naukowcy z AGH pomogą wylądować na księżycu Marsa

Planety i EgzoplanetyNaukowcy z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk rozpoczęli realizację projektu „LOOP - Landing Once on Phobos”. Wyniki prac naukowców zostaną wykorzystane do planowanej misji lądownika na jednym z księżyców Marsa. Badania prowadzone w AGH są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Image  by Astronomia24
Phobos, zdjęcie przekazane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter w 2008 r.


Czytaj dalej: O realizacji projektu „LOOP - Landing Once on Phobos”...

Ferie z astronomią dla uczniów Astrobaz Kopernik

AstronomiaMłodzi astronomowie z 12 kujawsko-pomorskich Astrobaz Kopernik wezmą udział w organizowanym przez Urząd Marszałkowski zimowisku astronomicznym, które rozpocznie się w sobotę (10 lutego) w Toruniu. W programie wykłady z astronomami, obserwacje nieba oraz wiele innych atrakcji, niekoniecznie związanych z astronomią. W sześciodniowym (10-15 lutego) zimowisku astronomicznym weźmie udział w sumie 90 osób. To młodzież oraz nauczyciele ze Złejwsi Wielkiej, Brodnicy, Kruszwicy, Gniewkowa, Jabłonowa Pomorskiego, Inowrocławia, Dobrzynia nad Wisłą, Golubia-Dobrzynia, Unisławia, Świecia, Gostycyna i Radziejowa.

Image  by Astronomia24
Ferie z astronomią dla uczniów Astrobaz Kopernik fot: Mikołaj Kuras


Czytaj dalej: O astronomicznych feriach dla uczniów Astrobaz Kopernik...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Humor
TEMATY OGÓLNE
3466 4 joggi
13-03-2018 14:08
Teleskopy
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
9932 8 wiktorr7
10-11-2017 11:43
Najtańszy sensowny teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
3809 2 wiktorr7
08-11-2017 12:07
Ruch Wszechświata - Nowa Te...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1348 0 Ruchwszechswiata
07-11-2017 20:22
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
690 0 Andrzej
07-11-2017 15:33