NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24

Reklama

We wtorek 20 marca rozpocznie się astronomiczna wiosna 2018

Ziemia20 marca o godzinie 17:17 czasu polskiego rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce wejdzie w znak Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od wtorku do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni.

Image  by Astronomia24
20 marca przywita nas długo wyczekiwana wiosna.


Czytaj dalej: O astronomicznej wiośnie 2018...

W wieku 76 lat zmarł Stephen Hawking

AstronomiaKilka godzin temu świat nauki obiegła bardzo smutna wiadomość. W wieku 76 lat zmarł Stephen Hawking - brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Hawking w środowisku naukowców był niezwykle uznaną osobą, za sprawą wielu przełomowych koncepcji i hipotez dotyczących szeroko pojętej astrofizyki. W szczególności badał czarne dziury i teorię powstania Wszechświata. Hawking od wielu lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała, w wyniku czego przez większość życia poruszał się na specjalnie skonstruowanym wózku inwalidzkim.

Image  by Astronomia24
Stephen Hawking (1942-2018) - zmarł 14 marca 2018 w Cambridge fot: NASA


Czytaj dalej: O historii Stephena Hawkinga...

SENER Polska wykona mechanizm rozkładania i kierunkowania anteny dla satelity Euclid

AstronautykaMechanizm projektowany przez SENER ma krytyczne znaczenie dla powodzenia misji Euclid, bo odpowiada za rozłożenie i poruszanie anteną służącą do komunikacji z centrum kierowania misją na Ziemi. Mechanizm rozkładania i kierunkowania anteny - ADPM (ang. Antenna Deployment and Pointing Mechanism) to zespół precyzyjnych siłowników ustawionych w trzech osiach - jeden posłuży do rozłożenia anteny, a dwa pozostałe będą służyć do ustalania jej kierunku. Zestaw umożliwia również przesył dwóch sygnałów radiowych od satelity do anteny.

Image  by Astronomia24
Model 3D mechanizmu rozkładania i kierunkowania anteny dla satelity Euclid


Czytaj dalej: O mechanizmie rozkładania i kierunkowania anteny dla satelity Euclid...

Polski satelita PW-Sat2 na ostatniej prostej przed lotem w kosmos

Satelity i Sondy Kosmiczne28 lutego 2018 roku, a więc po kilku miesiącach bardzo intensywnych prac zakończyła się integracja satelity PW-Sat2 - czytamy na oficjalnej stronie obiektu PW-Sat2. Oznacza to, że projekt polskich studentów Politechniki Warszawskiej został ukończony i czeka na przeprowadzenie ostatnich testów przed lotem w kosmos. W maju satelita zostanie przekazany do pośrednika, który zapewni miejsce na rakiecie Falcon 9. Start prawdopodobnie zostanie zrealizowany dopiero w drugiej połowie 2018 roku, ze względu na opóźnienia firmy SpaceX.

Image  by Astronomia24
PW-Sat2 po pomyślnych testach otwarcia anten © Projekt PW-Sat2, Studenckie Koło Astronautyczne PW


Czytaj dalej: O ostatnich pracach nad PW-Sat2 i szczegółach polskiej misji...

The Manga Guide Fizyka, czyli recenzja drugiej części komiksowej serii od PWN

Książki i czasopisma astronomiczneNie tak dawno recenzowaliśmy dla Was The Manga Guide Wszechświat, czyli pozycję skonstruowaną w formie japońskiego komiksu, która (co istotne) może pochwalić się zawartością bogatą w ogromną porcję wiedzy. Warto również przypomnieć, że za wydanie odpowiada wydawnictwo PWN, które zapewniło, że na rynku pojawi się cała seria The Manga Guide, na którą składać się będą części traktujące o zagadnieniach z zakresu: mikroprocesorów, baz danych, biologii molekularnej, biochemii, a także fizyki. Właśnie część poświęconą fizyce przyjdzie nam dziś dla Was zrecenzować!

Image  by Astronomia24
Podczas ciekawie zaprojektowanej historii, fizyka sprawia wrażenie prostszej niż wydaje się na co dzień


Czytaj dalej: Recenzję komiksu "The Manga Guide Fizyka"...

Jak widać polski sektor kosmiczny? Pierwszy raport wizerunkowy branży.

AstronautykaSektor kosmiczny, kojarzony wcześniej głównie z nauką, stał się dzisiaj istotną częścią rozwoju biznesu. Za jego ewolucją powinna iść właściwa zmiana komunikacji. Potencjał branży w tej kwestii prezentuje „Raport nt. wizerunku polskiego sektora kosmicznego w Polsce”, który powstał na zlecenie Agencji Rozwoju Przemysłu. Pomysłodawcą pierwszego tego rodzaju w Polsce opracowania jest Europejska Fundacja Kosmiczna, która objęła także merytoryczny nadzór nad powstaniem publikacji. Za jej przygotowanie odpowiadała firma Planet PR, część medialną raportu przygotował PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Image  by Astronomia24
Pierwszy raport wizerunkowy polskiej branży kosmicznej


Czytaj dalej: O szczegółach raportu polskiego sektora kosmicznego...

55 i 56 załoga stacji (ISS) rozpoczyna przygotowania do misji Sojuz MS-08

Statki kosmicznePrzyszła 55 i 56 stała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rozpoczyna przygotowania do misji Sojuz MS-08, która została przewidziana na 21 marca 2018 roku. 4 marca astronauci wyruszyli na lotnisko Chkalovsky pod Moskwą, skąd udali się na ostatni etap szkoleń przedwstępnych. Przez dwa tygodnie załoga przejdzie bogaty program szkoleniowy na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie.

Image  by Astronomia24
Załoga R.Arnold, O.Artiemjew i A.Feustel.


Czytaj dalej: O szczegółach misji Sojuz MS-08...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Humor
TEMATY OGÓLNE
3466 4 joggi
13-03-2018 14:08
Teleskopy
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
9932 8 wiktorr7
10-11-2017 11:43
Najtańszy sensowny teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
3809 2 wiktorr7
08-11-2017 12:07
Ruch Wszechświata - Nowa Te...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1348 0 Ruchwszechswiata
07-11-2017 20:22
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
690 0 Andrzej
07-11-2017 15:33