NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Wulkany na Merkurym wygasły już dawno temu?

WulkanyNajnowsze wyniki badań oparte m.in. na fotografiach wykonanych przez sondę MESSENGER, która pracowała na orbicie Merkurego, pozwalają lepiej poznać historię planety. Misja pochłonęła prawie pół miliarda dolarów. Dzięki niej być może łatwiej będzie przewidzieć zmiany, które będą zachodzić na innych planetach skalistych, tj. Merkurym, Wenus Marsie oraz również Ziemi.


Image  by Astronomia24
Być może łatwiej będzie przewidzieć zmiany które zajdą na innych planetach skalistych.
fot. wikipedia.org


Od wielu lat, a dokładnie od 1974 roku czyli od momentu kiedy sonda Mariner 10 wykonała pierwsze zdjęcia Merkurego, naukowcy zastanawiali się nad tym, czy na powierzchni planety istnieją aktywne wulkany. Jeszcze kilka lat temu na podstawie zdjęć zgromadzonych przez sondę MESSENGER twierdzono, że najmniejsza planeta naszego Układu Słonecznego na swojej powierzchni posiada liczne i możliwe, że również aktywne wulkany. Dziś nowe badania oparte na analizie zdjęć wykonanych przez sondę wskazują, że główna aktywność wulkanów na Merkurym zakończyła się już dawno temu.

Już kilka lat temu coraz częściej mówiono o tym, że Merkury jest planetą inną niż wszystkie. Dziś o najbliższej Słońcu planecie naszego Układu wiadomo nieco więcej niż tylko to, że „różni się od innych”. Na obiekcie doszło do ochłodzenia i jego skurczenia, a procesy wulkaniczne wygasły około 3,5 mld lat temu. Co ciekawe kratery na biegunach Merkurego wypełnione są wodą i lodem, a temperatura waha się w przedziale: −183 °C do 427 °C. Natomiast jeśli mowa o zagadnieniu dotyczącym kurczenia to szacuje się, że Merkury skurczył się nawet o 7km. Wpływ na to mają różnorodne struktury spotykane na powierzchni planety, wahania temperatur i stosunkowo cienki płaszcz, który przyczynił się do utraty ciepła wewnątrz planety.

Ten ciekawy kształt skorupy i występujące na niej kratery naukowcy badali nie dysponując rzecz jasna żadnymi próbkami gruntu, a przede wszystkim pozyskanymi podczas kosztownej misji zdjęciami. M.in. na ich podstawie stwierdzono, że w wyniku kurczenia i ochłodzenia na planecie doszło do wygaśnięcia procesów wulkanicznych, a więc uszczelnienia struktur, przez które w przeszłości mogła wydostawać się lawa. Dzięki powyższym rezultatom badań można przewidzieć, jakie zmiany będą zachodzić na innych planetach skalistych - w tym również na Ziemi. Niewątpliwie zagadnienie to będzie poddawane jeszcze licznym badaniom. Kto wie, być może za kilkadziesiąt lat w wyniku pojawienia się nowych materiałów dowodowych teoria ta ulegnie zmianie.


Źródło: news.ncsu.edu wikipedia.org fot: wikipedia.org
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [5 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3451 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
720 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3723 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1048 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
542 0 sternvega
22-04-2023 03:44