NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Coraz lepsze warunki do obserwacji komety 12P/Pons-Brooks nad Polskim niebem

KometyZ dnia na dzień do Słońca zbliża się kometa 12P/Pons-Brooks stwarzając dla obserwatorów nocnego nieba i fanów astrofotografii nie lada atrakcję. Do największego zbliżenia do Słońca komety 12P/Pons-Brooks dojdzie 21 kwietnia, a już 2 czerwca kometa zbliży się maksymalnie do Ziemi, jednak nie będzie wtedy widoczna z naszej półkuli. Aktualna jasność komety oscyluje w granicach 5,2 magnitudo co sprawia, że kometa jest w zasięgu małych lornetek oraz dobrze widoczna przez niewielkie teleskopy.

Image  by NASA
Kometa 12P/Pons-Brooks 17.03.2024 r.
fot. Joseph


Czytaj dalej: O szczegółach obserwacji komety 12P/Pons-Brooks...

Earth Rescue Challenge Water Edition już wystartował! Wyrusz na ratunek wodzie!

ZiemiaKonkurs Earth Rescue Challenge – Water Edition dla uczniów szkół ponadpodstawowych to wyjątkowa szansa dla młodych pasjonatów nauki na zaangażowanie się w praktyczne działania na rzecz ochrony środowiska. W kontekście zbliżającego się Światowego Dnia Wody (22 marca) warto podkreślić jego znaczenie dla edukacji młodego pokolenia w kwestii ochrony wód. Inicjatywa konkursu ma na celu wykorzystanie danych satelitarnych w odpowiedzialnym i zrównoważonym zarządzaniu zasobami wodnymi, dając nastolatkom realną możliwość wpływu na dbanie o planetę.

Image  by Astronomia24
Earth Rescue Challenge Water Edition już wystartował! Wyrusz na ratunek wodzie!


Czytaj dalej: O konkursie Earth Rescue Challenge Water Edition...

Polacy budują skoczka księżycowego i mają szansę zmienić sposób eksploracji ciał niebieskich

AstronautykaW Centrum Badań i Technologii Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA-ESTEC) polscy inżynierowie z firmy Astronika zaprezentowali ukończony mechanizm nogi skoczka księżycowego. Polacy na zlecenie ESA pracują nad alternatywą dla łazików, bo te nie zawsze są w stanie poradzić sobie w trudnym terenie i nieprzewidzianych warunkach. Skoczek, ze swej natury, nie będzie miał problemów w regionach górzystych, które kryją najwięcej ciekawych dla naukowców informacji o innych ciałach niebieskich.

Image  by Astronomia24
Polacy budują skoczka księżycowego i mają szansę zmienić sposób eksploracji ciał niebieskich
fot. astronika.pl


Czytaj dalej: O skoczku księżycowym budowanym przez Polaków

Poznaliśmy najlepsze studenckie projekty kosmiczne "Direction: Space"

AstronautykaZespół AGH Space Systems GraviTE Team, realizujący badania komórek macierzystych w mikrograwitacji, HematopoiesISS, badający komórki krwiotwórcze szpiku, a także LASPA, koncentrujący się na zastosowaniu światła laserowego do stymulacji siewek w kosmosie zwyciężyły w konkursie "Direction: Space". Sukces zapewni studentom możliwość dalszego rozwoju i szansę wysłania projektu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Nagrody młodym badaczom wręczył dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pomysłodawca konkursu.

Image  by Astronomia24
Ogłoszono wyniki konkursu Direction: Space dla studentów i doktorantów polskich uczelni


Czytaj dalej: O wynikach konkursu Direction: Space

20 marca o godzinie 04:07 rozpoczęła się astronomiczna wiosna 2024

Ziemia20 marca o godzinie 04:07 czasu polskiego rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Słońce przeszło w punkt Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki, czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od 20 marca do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni.

Image  by Astronomia24
Tegoroczny początek wiosny będzie pod względem pogody zdecydowanie lepszy niż poprzedni.
fot. Harke CC BY-SA 3.0 wikipedia.org


Czytaj dalej: O nadejściu wiosny i zapoznaj się z porównaniem warunków pogodowych jakie występowały na początku wiosny 2013-2024...

Wiosenny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaJuż 20 marca będziemy mogli cieszyć się powrotem wiosny, a co za tym idzie bardziej sprzyjającymi temperaturami, które z całą pewnością będą usprawniać obserwacje wieczornego nieba. Warto więc wykorzystać ten czas m.in. na obserwacje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem. O tym, że przeloty stacji (ISS) są bardzo widowiskowe nie musimy chyba nikogo przekonywać. Cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją będziemy mogli od 13 do 31 marca.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3447 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
718 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3720 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1048 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
542 0 sternvega
22-04-2023 03:44